Wrocław stolicą krasnali. Które najtrudniej znaleźć?

Data publikacji: 02.12.2016 22:36
Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 11:38
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
We Wrocławiu nawet krasnale czytają książki
We Wrocławiu nawet krasnale czytają książki, Autor - Pixabay/arcaion/dom. publiczna

POSŁUCHAJ

Skąd się wzięły wrocławskie krasnale? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)

- Krasnale są nieodłącznym elementem krajobrazu Wrocławia. Mamy dzieci-krasnale, np. trzymający brodę na patyku Pomagajek czy dziewczyny-krasnalki, krasnalice – mówi Robert Rasała z Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu.

Wrocławskie krasnale są nie tylko atrakcją turystyczną, ale również marką i symbolem miasta. Jest ich ponad 350, mają swoje imiona i własną trasę turystyczną, a odwiedzający stolicę Dolnego Śląska polują na nie z aparatami i smartfonami w ręku. - Pierwszy Papa krasnal pojawił się w 2001 roku z inicjatywy Fundacji Agora i Urzędu Miejskiego, by upamiętnić ruch antykomunistyczny Pomarańczowa Alternatywa, który za swój symbol przyjął krasnala - opowiada Robert Rasała.

Wrocławskie Krasnale

Nie wszystkie te stwory wyglądają tak samo. Niektóre nie mają typowej dla krasnala brody czy czapeczki. - Wzrost większości z nich wynosi około 40 centymetrów. Najczęściej są zrobione z trwałych materiałów, jak np. ze stopów brązu, spiżu, czasami z domieszką żywicy - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Które krasnale najtrudniej dostrzec i znaleźć? Dlaczego Życzliwek jest wyjątkowy dla Wrocławia? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Gość: Robert Rasała (Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu)

Data emisji: 2.12.2016

Godzina emisji: 9.23

sm/pg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.