Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia, oświadczył, że "w swojej pracy będzie ignorować te wyroki TK, które zostaną wydane w składzie sprzecznym z ustawą zasadniczą". Przedstawiciele środowiska tłumaczą, że nie mogą przejść do porządku dziennego nad tym, że nowa prezes dopuściła do orzekania trzech sędziów, których status jest dyskusyjny. Chodzi o Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego oraz Mariusza Muszyńskiego.
- Zarzuty, jakoby sędziowie byli niezgodnie z konstytucją wybrani, są gołosłowne - powiedział Kamil Zaradkiewicz. Podkreślił, że ci, którzy się tak wypowiadają bliżej nie argumentują swojego stanowiska. Dodał, że w przypadku sędziów jest to szczególnie karygodne.
Gość Jedynki wskazał też, że żaden organ władzy publicznej, tym bardziej sędziowie jako urzędnicy państwowi, nie mają kompetencji do rozstrzygania o prawidłowości powołania sędziów.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że sędziom, którzy nie podporządkują się wyrokom Trybunału Konstytucyjnego grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. Jakie dokładnie mogą to być konsekwencje? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W audycji poruszono też wątek kolejnych uwag Komisji Europejskiej ws. TK.
Tytuł audycji: W samo południe
Data emisji: 22.12.2016
fc/ab
Czy sędziowe TK zostali wybrani zgodnie z konstytucją? - Jedynka - polskieradio.pl