Eliza Orzeszkowa - obrończyni polskości na Kresach

Data publikacji: 04.02.2017 19:29
Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 11:26
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Eliza Orzeszkowa
Eliza Orzeszkowa, Autor - polona.pl

POSŁUCHAJ

Działalność pozaliteracka Elizy Orzeszkowej (Świat Kresów/Jedynka)

Pisarka związana przez całe życie z Grodzieńszczyzną była instytucją kresowej kultury i działalności społecznej. Mimo carskiego jarzma walczyła o polski język i polską tożsamość.

- Będąc na terenie zaborów, starała się uczynić swój dom ogniskiem polskości. To jednak nie wszystko. Przez cały czas angażowała się również bardzo we wszystkie sprawy związane z Polakami na tamtym terenie i w tamtym czasie - podkreśla w radiowej Jedynce prof. Kwiryna Handke.

Jak dodaje ekspertka, ogromny wpływ na postawę Elizy Orzeszkowej miało jej dzieciństwo i wczesna młodość. - Pochodziła z inteligencko-ziemiańskiego domu. Gdy podrosła, została oddana na pensję do sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie spędziła 5 lat. Jako 16-letnia dziewczyna została wydana za mąż za Piotra Orzeszkę, też właściciela ziemskiego. Jej w miarę beztroskie życie zakończyło się w momencie, gdy rozpoczęły się przygotowania do powstania styczniowego - tłumaczy profesor Handke.

W jakich okolicznościach doszło do spotkania Elizy Orzeszkowej z Romualdem Trauguttem, dyktatorem polskiego zrywu niepodległościowego z lat 1863-64, dowiesz się z nagrania audycji.

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: prof. Kwiryna Handke (autorka wielu prac poświęconych działalności Elizy Orzeszkowej), dr Iwona Wiśniewska (Instytut Badań Literackich, autorka pierwszego kalendarium życia Orzeszkowej) i Elżbieta Dziuk (współautorka książki-albumu "Ziemia nadniemeńska Elizy Orzeszkowej)

Data emisji: 4.02.2017

Godzina emisji: 18.12

pg/ei

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.