Czy świat jest skazany na rywalizację Chin i USA?

Data publikacji: 14.02.2017 12:54
Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 09:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne), Autor - FLICKR/U.S. DEPARTMENT OF AGRICULTURE/CC BY-SA 2.0

POSŁUCHAJ

Dr Piotr Bodył Szymala i Mariusz Dąbrowski o chińsko-amerykańskiej rywalizacji (Kontra-punkt/Jedynka)

- Rozgrywka gospodarcza między Chinami a USA wydaje się przesądzona, mimo że mamy do czynienia z czymś, co historyk Niall Ferguson nazywa "Chimerica". Na polski można to przetłumaczyć: złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma - mówi dr Piotr Bodył Szymala.

Jak dodaje wykładowca Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, groźniejszym wymiarem amerykańsko-chińskiej rywalizacji jest konfrontacja militarna. - Bardzo pośrednio wspomina o niej sekretarz stanu Rex Tillerson mówiąc o tym, że Stany Zjednoczone nie pozwolą na rozbudowywanie strefy wpływu Chin w rejonie Morza Południowochińskiego przez rozbudowę fortyfikacji wojskowych. Gdyby rzeczywiście ta konfrontacja miała się tam zaostrzać, zacznie się robić groźnie - uważa Bodył Szymala.

quotes
Mariusz Dąbrowski, znawca Dalekiego Wschodu Chiny nie są jeszcze gotowe do bezpośredniej konfrontacji militarnej z USA, ale w przyszłości może do niej dojść

Zdaniem Mariusza Dąbrowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku, w tej chwili nie ma jeszcze powodów do obaw. - Chiny są obecnie po prostu za słabe. Niedawno ukazała się analiza think tank Rand, z której wynika, że w razie konfrontacji relatywnie zwycięsko, bo obie strony by na tym straciły, wyszły by z niej Stany Zjednoczone. Chiny nie są więc jeszcze gotowe do bezpośredniej konfrontacji, ale w przyszłości może do niej dojść - przyznaje znawca Dalekiego Wschodu.

Gdzie rykoszet współzawodnictwa USA i Chin spowoduje załamanie i krach? Czy to koniec świata idei politycznych, a polityka zostanie zredukowana do gospodarki i układów handlowych: jednych rozmontowywanych a innych zawiązywanych, tak jak kiedyś umowy polityczne? O tym w nagraniu audycji.

Audycja: Kontra-punkt

Goście: dr Piotr Bodył Szymala (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, znawca świata finansów), Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet w Białymstoku, znawca Dalekiego Wschodu)

Data: 13.02.2017

Godzina: 21.09

pg/gs

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.