Czy nie będzie to moment, kiedy rozpocznie się nowy konflikt: arabsko-perski, czyli sunnicko-szyicki? - Według tego scenariusza Arabowie wspierani byliby przez Izrael i USA, a Irańczycy - przez współbraci z "szyickiego półksiężyca".
- W tej chwili jest to konflikt głównie polityczny, mimo że ma historyczne zaszłości religijne. Ja bym tak szybko Państwa Islamskiego nie grzebał, to jest jego zmierzch, ale nie upadek. Nawet po zajęciu Mosulu do zajęcia jest jeszcze Rakka w Syrii - zauważa arabista i były ambasador Jan Natkański. - Nie sądzę, że będzie konflikt izraelsko-amerykańsko-irański. Porozumienie nuklearne z lipca 2015 roku jest przez Iran wykonywane, międzynarodowa agencja energii atomowej z Wiednia nie ma zastrzeżeń, sam Trump obalić tego porozumienia nie może - dodaje.
Dr Mirosław Michalak zauważa natomiast, że konflikt religijny pomiędzy szyitami a sunnitami trwa od wieków. - Obecność Państwa Islamskiego wypchnęła na wierzch te procesy - mówi eskpert.
Goście radiowej Jedynki odnoszą się także do napięć pomiędzy Irakiem a Iranem i omawiają rolę Stanów Zjednoczonych w konflikcie na Bliskim Wschodzie. Mówią również o tajnym spotkaniu przedstawicieli USA, Izraela, Egiptu i Jordanii, które odbyło się w tym ostatnim kraju rok temu.
Audycja: Kontra-punkt
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Jan Natkański (arabista, były ambasador RP w krajach arabskich) i dr Mirosław Michalak (wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Orientalistyczny, Zakład Iranistyki)
Data: 20.02.2017
Godzina: 21.09
mg/pg
Upadek Mosulu - nowy konflikt na Bliskim Wschodzie? - Jedynka - polskieradio.pl