Jaka będzie Francja za prezydentury Emmanuela Macrona?

Data publikacji: 09.05.2017 12:06
Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 19:59
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron, Autor - CHRISTOPHE PETIT TESSON/PAP/EPA

POSŁUCHAJ

Publicyści Aleksandra Rybińska i Roman Imielski o przyszłości Francji (Kontra-punkt/Jedynka)

- Związki zawodowe we Francji, które są nastawione wobec Macrona krytycznie, potrafią zablokować każda reformę. Na przestrzeni ostatnich 30-40 lat było ich bardzo niewiele. Myślę, że prezydent elekt wie, że nie będzie mu łatwo - mówi Aleksandra Rybińska (wPolityce.pl).

Z kolei Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza") główny problem Macrona widzi nie w związkach zawodowych, a w braku zaplecza politycznego. – "En Marche!" jest tylko ruchem społecznym. Jak wiadomo ze źródeł zbliżonych do prezydenta elekta, prawdopodobnie w czwartek przedstawi on swoich 577 kandydatów do Zgromadzenia Narodowego. A pamiętajmy, że te wybory są już za miesiąc. To bardzo niewiele czasu, żeby zbudować siłę polityczną. Jeśli mu się nie uda, sytuacja będzie bardzo ciekawa, bo z kim on ma kohabitować? Będzie musiał trochę lewitować, i w kierunku socjalistów, których zdradził, i w kierunku gaullistów - prognozuje publicysta.

Co łączy Emmanuela Macrona z Januszem Palikotem? Jak będą wyglądać relacje Francji ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją? Co wynik wyborów prezydenckich nad Sekwaną oznacza dla Polski? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Kontra-punkt

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Aleksandra Rybińska (portal wPolityce.pl), Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza")

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/gs

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.