Mackiewicz nie odpuścił i ponownie wraz z Elisabeth Revol postanowił zmierzyć się z Nanga Parbat. - Tomasz Mackiewicz był wyjątkową postacią - mówi Dominik Szczepański. - Wielu śmiało się z jego stylu, wypominało, że nie jest tak szybki, że jest naturszczykiem, nie ma pokończonych kursów wspinaczkowych. Ale okazuje się, że jest to człowiek, który przebywał na Nanga Parbat powyżej 7 tys. metrów najdłużej ze wszystkich himalaistów, on był tam siedem razy. Wszedł na szczyt wraz z Elisabeth Revol i w zasadzie zrobili to w stylu alpejskim, Adam Bielecki powiedział, że jest to wyczyn na skalę światową - dodaje Szczepański.
Dziennikarz określa Mackiewicza mianem "punka na wysokości" - Miał anarchistyczne podejście i do życia, i do zdobywania gór. Podobnie jak Marek Klonowski, jego kumpel i pierwszy partner wspinaczkowy. Oni jechali w góry, żeby jakoś wytrzymać rok, życie na dole było dla nich trochę nudne, męczące - mówi Szczepański.
Dlaczego Nanga Parbat, choć nie jest najwyższą górą świata, jest tak trudna do zdobycia? Jakie halucynacje nawiedzały Elisabeth Revol na Nanga Parbat? O tym w nagraniu.
Tytuły audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Gość: Dominik Szczepański (współautor książki "Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia" i "Spod zamarzniętych powiek")
Data emisji: 2.02.2018
Godziny emisji: 9.21
mg
Tomasz Mackiewicz. Punk na wysokości - Jedynka - polskieradio.pl