Kultura górali czadeckich

Data publikacji: 18.02.2018 12:37
Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 10:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock

POSŁUCHAJ

Kultura górali czadeckich (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)

Wraz z pierwszą niedzielą Wielkiego Postu słuchaliśmy pieśni śpiewnych w tym szczególnym okresie na Lubelszczyźnie i spotkaliśmy się z góralami czadeckimi.

To jedna z najmniejszych grup etnograficznych w Polsce. Obecnie w naszym kraju zamieszkująca Dolny Śląsk i Łużyce. Nazwa, którą zachowali do dziś wskazuje, że ich pierwotne siedziby znajdowały się wokół miasta Czadcy. Dziś miasto leży w Czechach, ale w XIX wieku był to teren stanowiący integralną część Śląska Cieszyńskiego.

Olga Burdyna z Żeliszowa koło Bolesławca powiedziała, jak górale czadeccy starają się zachować swoją kulturę. - Starych pieśni górali czadeckich nauczyła nas mamusia, która również śpiewa w zespole. Wszystkie te pieśni są smutne, o tematyce żołnierskiej, więziennej, przekazywane z dziada pradziada. Teraz mamusi przypomina się bardzo dużo piosenek. Gdy w młodości szliśmy z krowami w pole to mamusia śpiewała i my śpiewałyśmy razem z nią. Te piosenki utkwiły mi w głowie, nie mam ich spisanych - powiedziała rozmówczyni Magdaleny Tejchmy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której słuchaliśmy także archiwalnej rozmowy z przedstawicielką górali czadeckich Jadwigą Parecką, członkinią zespołu Watra z Brzeźnicy.

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Goście: Olga Burdyna i Jadwiga Parecka (góralki czadeckie)

Data emisji: 18.02.2018

Godzina emisji: 5.05

abi

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.