Studiowała pianistykę i literaturę. W latach 30. XX wieku napisała najlepszą biografię swojej matki Marii, która doczekała się wydań w 80 krajach. Zwykła mawiać, że jest jedyną osobą w swojej rodzinie, która nie ma Nobla i to wstyd. A było tych nagród kilka: matki i ojca, siostry i szwagra. Jednak i życie Ewy było wyjątkowe.
W czasie II wojny światowej była korespondentką wojenną oraz ochotniczką w kobiecym korpusie medycznym Wolnych Francuzów podczas kampanii włoskiej, brała udział w lądowaniu w Prowansji na południu Francji. Od lat 60. XX wieku czynnie zaangażowała się w pracę UNICEF - organizacji pomocy na rzecz dzieci, której dyrektorem był jej mąż, amerykański polityk i dyplomata.
W 2006 roku z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ewa Curie odebrała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla Polski całej rodziny noblistów. Ewa otrzymała także francuską Legię Honorową za działalność na rzecz UNICEF. Wielokrotnie odwiedzała Polskę. Miała świadomość swojego pochodzenia, znała język polski. Zmarła w wieku 102 lat w Nowym Jorku w roku 2007.
W audycji wyemitowaliśmy archiwalną wypowiedź Ewy Curie-Labouisse. Więcej o tej postaci opowiedziała Małgorzata Sobieszczak-Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie)
Data emisji: 17.04.2018
Godzina emisji: 19.10
ag/mg
Ewa Curie-Labouisse - jedyna w rodzinie bez Nobla - Jedynka - polskieradio.pl