Juliusz Kulesza: naprawdę wolnym czułem się tylko podczas Powstania Warszawskiego

Data publikacji: 18.05.2018 16:45
Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 17:50
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
19 maja Juliusz Kulesza obchodzi 90. urodziny. Ale już w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie obrońca gmachu PWPW i jeden z dwóch żyjących żołnierzy oddziału bojowego PWB/17/S będzie świętowal swój jubileusz. Podczas uroczystości Jubilatowi zostanie wręczony akt mianowania na stopień porucznika Wojska Polskiego.

Juliusz Kulesza urodził się 19 maja 1928 r. w Warszawie. Grafik z zawodu, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim - początkowo był łącznikiem, następnie wraz z oddziałem Armii Krajowej PWB/17/S, do 26 sierpnia brał udział jako strzelec w obronie gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Autor kilkunastu (dokładnie 18) książek o tematyce powstańczej, okupacji hitlerowskiej i Warszawie oraz wielu haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Znany i ceniony Varsavianista.

Opowiada o brutalności Niemców. M.in. o tym, jakie szkody czyniły pociski artyleryjskie, tzw. szafy, z których wylewał się żrący i płonący płyn. - Ludzie, którzy byli w obrębie wybuchu takiego pocisku mieli pozdzieraną skórę z twarzy i rąk - wspomina.

PWPW, która trochę przypominała bunkier, od północy zamykała drogę do śródmieścia, dlatego tak intensywnie była atakowana. juliusz Kulesza nie zastanawial sie nad sensownością wybuchu Piowstania Warszawskiego. Uważa, że udział w walkach to był jego obowiązek. - Naprawdę wolnym czułem się tylko podczas Powstania Warszawskiego - deklaruje.

- Dla pracowników Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych bohatorwie, którzy walczyli na jej terenie są bardzo ważni - mówi Monika Olbryś-Zegarowska z Wydziału Prasowego wytwórni. Niestety, żyją już tylko dwie osoby z oddziału PWB/17/S - Juliusz Kulesza i Krystyna Wróblewska.

Za wieloletnie zasługi otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, medal Za Warszawę, medal Za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznakę Za zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich Środowisk: zgrupowania "Leśnik", zgrupowania "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść".

W ubiegłym roku został jednym z 21 laureatów Warszawskiej nagrody m.st. Warszawy, przyznawanej przez Radę Warszawy osobom, lub zespołom szczególnie zasłużonym dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Fundacja "Reduta PWPW – Fundacja na rzecz obrony pamięci historii Polski" formalnie zgłosiła Pana Juliusza Kuleszę do przyznania Mu zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela m.st. Warszawy w roku A.D. 2018.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał przygotowała: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 16.45

Nagranie wyemitowano w audycji "Ekspres Jedynki".

ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.