Wystawę zatytułowaną "FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną" zorganizowano w 60. rocznicę powstania przełomowej instalacji artysty "Studium Przestrzeni". Na wystawie prezentowane są głównie obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Wojciecha Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów.
Był to czas, w którym artysta po opuszczeniu PRL wchodził w najbardziej wówczas twórczy krąg sztuki współczesnej. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki sam chciał je prezentować. Obrazy nawiązują dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42. piętra Cosmopolitan.
- Płaszczyzną wizualną nazywany to, co z reguły malarz uważa za przestrzeń, którą powinien pokryć farbą. Obrazy Fangora mają w sobie to, że swoją energią i wewnętrznym światłem zdecydowanie wykraczają poza płaszczyzny, które zwykle uznajemy za powierzchnię pokrytą farbą – powiedziała kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.
W audycji wyemitowaliśmy również reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Matki". Zapraszamy do wysłychania.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Michał Montowski
Gość: Katarzyna Wąs (kuratorka wystawy "FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną")
Data emisji: 25.05.2018
Godzina emisji: 21.42
abi
"FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną". Sztuka na 42. piętrze - Jedynka - polskieradio.pl