Mościcki ukończył rosyjską Wojskową Szkołę. Służbę rozpoczynał w piechocie, ale ostatecznie został kawalerzystą. - Wylądował tam, gdzie najlepiej wśród Polaków robiono karierę, a więc na bardzo, bardzo dalekim wschodzie, czyli na Syberii w rejonie Mandżurii i jako młody oficer najpierw służył w straży granicznej, w formacjach konnych w okolicach rzeki granicznej Amur - mówi historyk Wiktor Cygan. Wykazał się na froncie wojny rosyjsko-japońskiej, która zakończyła się blamażem Rosji.
Uczestnik I wojny światowej, odznaczony najwyższym odznaczeniem Orderem Świętego Jerzego. Polscy ułani bronili mieszkańców Stanisławowa, grabionego przez żołnierzy zdemoralizowanej armii rosyjskiej. W tym czasie pod miasto nadciągnęły oddziały niemieckie.
Pułkownik Mościcki wsławił się dowodzeniem pułkiem polskich ułanów pod Krechowcami, gdzie 24 lipca 1917 walczący po stronie rosyjskiej polscy ułani w liczbie około 400, bez broni maszynowej, zatrzymali natarcie kilkakrotnie liczniejszej i dobrze uzbrojonej grupy wojsk niemieckich ścigających 11 dywizję piechoty rosyjskiej. Walki pod Krechowcami zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, jako jeden z sukcesów polskiego oręża.
Odznaczony pośmiertnie po 1918 roku: Krzyżem Virtuti Militari 5 kl., Krzyżem Niepodległości z Mieczami i Krzyżem Walecznych.
Jak Bolesław Mościcki trafił z Syberii na front I wojny światowej? Jaki przebieg miała bitwa pod Krechowcami? Dlaczego bitwa, choć nie największa i najliczniejsza przeszła do historii? Jakie straty poniósł pułk? Jak został wyróżniony? W jakich okolicznościach zginął pułkownik Bolesław Mościcki? Posłuchaj całej audycji.
Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie)
Data emisji: 28.05.2018
Godzina emisji: 21.11
ag/mg
Bitwa pod Krechowcami wsławiła polskich ułanów - Jedynka - polskieradio.pl