Najsłynniejsze polskie dęby

Data publikacji: 08.06.2018 14:22
Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 14:22
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dęby rogalińskie
Dęby rogalińskie, Autor - Piotr Szpakowski/shutterstock

POSŁUCHAJ

Najsłynniejsze polskie dęby (Cztery pory roku/Jedynka)

Dąb to królewskie drzewo. Nic więc dziwnego, że bardzo często nadawano im królewskie imiona. Najwięcej jest Chrobrych, potem Sobieskich, ale są również inne imiona władców od Mieszka poczynając. Najstarsze mają ok. 750 lat.

Najstarsze drzewo liściaste na ziemiach polskich rośnie w Piotrowicach w województwie lubuskim. To - jakżeby inaczej - dąb o nazwie Chrobry. Ma ponad 760 lat i obwód ponad 10 metrów.

Leśnik Paweł Zarzyński wyjaśnia, że te nazwy wynikały raczej z niewiedzy. Jeszcze 60 lat temu sądzono, że dęby rosną po tysiąc lat, dlatego tym najstarszym dawano imię Chrobrego wierząc, że zasiały się w czasach panowania naszego pierwszego króla. Dopiero współczesna nauka skorygowała wiek drzew.

Gość prostuje też legendy związane z dębami. - Wszystkie legendy związane z Chrobrym są wyssane w z palca, bo wiadomo, że tego dębu w czasach króla być nie mogło - mówi. Podobnie legendy, że Napoleon po klęsce pod Moskwą biesiadował pod jakimś dębem. Ale są też legendy prawdziwe.

Jak się szacuje wiek drzew? Co dzieje się z dębami rogalińskimi? Dlaczego jedne dęby rosną wszerz, a inne w górę? Ile jest dębów papieskich? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Gość: Paweł Zarzyński (leśnik, współautor książki "Drzewa polskie. Najgrubsze, najstarsze, najsłynniejsze")

Data emisji: 8.06.2018

Godzina emisji: 9.21

ag



cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.