Okazuje się, że wysokie temperatury to najczęstsza przyczyna omdleń, udarów i pobytów w szpitalu. Upały potrafią być bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do zgonu. Kilka lat temu, bezpośrednią przyczyną śmierci tysięcy ludzi w Europie, były bardzo wysokie temperatury, dochodzące do 36 stopni Celsjusza.
- W tej chwili mamy układ baryczny, który powoduje, że od strony południowo-zachodniej znad Hiszpanii i Afryki dociera do naszego kraju bardzo gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Dodatkowo słońce ogrzewa to powietrze do nawet 37 stopni Celsjusza. W pozostałej części Europy te temperatury są jeszcze wyższe i sięgają nawet 50 stopni. Od kilku tygodni mamy w Polsce temperatury powyżej normy wieloletniej - mówi Rafał Maszewski klimatolog.
Na przestrzeni lat w naszym kraju rekordowe temperatury odnotowano m.in. w Pruszkowie koło Opola. Tam słupek rtęci przekroczył 40 stopni Celsjusza. W Słubicach natomiast termometry wskazywały 39,5 stopnia.
W trakcie upałów warto odpowiednio przygotować i zabezpieczyć nasz organizm. - Jeśli już przebywamy na zewnątrz, należy pamiętać o nakryciu głowy. Tam znajduje się nasz ośrodkowy układ nerwowy, który pod wpływem wysokiej temperatury może przestać działać prawidłowo. To szybka droga do powstania udaru słonecznego - ostrzega dr Paweł Balsam, kardiolog i internista.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas gorących dni? Z jakimi dolegliwościami możemy się zetknąć w czasie upałów i co mogą one oznaczać? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Rozmawiał: Henryk Szrubarz
Gość: dr Paweł Balsam (kardiolog i internista), Rafał Maszewski (klimatolog)
Data emisji: 9.08.2018
Godzina emisji: 17.30
kb
Upał. Jak się przed nim uchronić, aby zachować zdrowie? - Jedynka - polskieradio.pl