Tak też było u Natansonów - żydowskiej rodziny finansistów, bankierów i przedsiębiorców. Edward Natanson odegrał ważną rolę w rozwoju Konstancina Jeziorny, kiedy to stał się współwłaścicielem fabryki papieru.
Protoplastą rodu Natansonów był Seelig, który swoją działalność gospodarczą rozpoczął dokładnie 200 lat temu, od jednego, skromnego sklepu bławatnego na Placu Krasińskich w Warszawie.
Seelig Natanson był też pionierem przemysłu mydlarskiego - założył fabrykę, którą z powodzeniem rozwijali synowie Józef i Szymon. To oni stali się właścicielami marki "Fabryka mydeł i pachnideł braci Natanson".
Wśród braci wymienić należy Henryka, który z powodzeniem działał w branży księgarskiej, ale był także radcą handlowym i wieloletnim wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. Z kolei Jakub to naukowiec, ale też finansista i przedsiębiorca. Podobnie działali także Józef, Ludwik i Szymon.
To Natansonowie byli między innymi współinicjatorami utworzenia Politechniki Warszawskiej, działali na rzecz budowy wielkiej synagogi w Warszawie, fundowali kościoły, a także wspierali młodych naukowców. Rodzina Natansonów spolonizowała się i przeszła na katolicyzm.
Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów
Autorzy: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa
Czyta: Henryk Szrubarz
Gość: Hanna Kaniasta (koordynator projektu Wirtualne Muzeum Konstancina)
Data emisji: 13.11.2018
Godzina emisji: 16.45
kwh
Partner cyklu
Natansonowie, działacze społeczni i przedsiębiorcy - Jedynka - polskieradio.pl