W ramach pilotażu otwierane są Centra Zdrowia Psychicznego. Program potrwa 3 lata i obejmie co dziesiątego Polaka. Jest to odpowiedź na problemy psychiczne dotykające 25 proc. Polaków. Budżet Centrum Zdrowia Psychicznego będzie zależał od liczby mieszkańców na danym terenie, a nie liczby przyjętych pacjentów. Na jednego mieszkańca przeznaczono 75 złotych rocznie. Docelowo centra mają powstać w każdym powiecie.
Konsultant krajowy ds. psychiatrii podsumował 5 miesięcy pilotażu. - Funkcjonuje obecnie 27 podmiotów, które nazywamy Centrami Zdrowia Psychicznego. Gwarantują one wszystkie zakresy świadczeń w opiece psychiatrycznej - powiedział prof. Piotr Gałecki. Dodał, że środowisko psychiatryczne postulowało, żeby program był odpowiedzialny "za zdrowie psychiczne określonej populacji osób: dzielnicy w dużym mieście, czy w powiecie".
Lekarz podkreślił, że bardzo istotną zmianą jest to, że "Centrum Zdrowia Psychicznego znacząco zwiększa dostępność do psychiatrycznej służby zdrowia". Zapobiega to również długiemu oczekiwaniu pacjentów, zwłaszcza w nagłych przypadkach. Wtedy to "dana osoba musi uzyskać pomoc w ciągu 72 godzin".
Nowością jest fakt, że osoby nieubezpieczone także mogą korzystać z Centrum Zdrowia Psychicznego. Jak powiedział prof. Piotr Gałecki "ustawa o ochronie zdrowia psychicznego gwarantuje każdej osobie z zaburzeniami psychicznymi bezpłatną opiekę zdrowotną".
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: W samo południe
Rozmawiała: Ewa Chyra
Gość: prof. Piotr Gałecki, (konsultant krajowy ds. psychiatrii)
Data emisji: 20.12.2018
Godzina emisji: 12.18
msze/ag
Piotr Gałecki: Centra Zdrowia Psychicznego zwiększają dostępność do opieki psychiatrycznej - Jedynka - polskieradio.pl