Według statystyk rodzice powinni czytać dzieciom po 20. minut dziennie. Nie jest to ani za krótko, ani za długo. Jak doradzają eksperci, jeśli dziecko po 5 minutach czytania zajmie się czymś innym, warto po jakimś czasie powrócić do lektury. Nie można jednak denerwować się, że pociechy nie są całkowicie skoncentrowane na tym, co im czytamy.
- Mamy oczekiwania, że jak czytamy dzieciom, to powinny po prostu siedzieć w ciszy, nie ruszać się i być pochłonięte, bo wtedy to oznacza, że słuchają. A tak nie jest, dzieci potrafią nagle zacząć się wiercić, kręcić loka z włosów czy oglądać coś na ścianie. Rodzice i opiekunowie często denerwują się i mówią: "bądź uważny" albo "czy ty mnie słuchasz?". A my tymi hasłami rozbijamy uwagę - mówi Bianca-Beata Kotoro.
Gość Jedynki odnosi się także do tematyki książek, które wybieramy. Według niej warto sięgać również po lekkie, śmieszne lektury. - Żeby pokazać dzieciom, że świat książki jest cudowny i fantastyczny […]. Bardzo często dorośli odwołują się do tego, że oni nie widzą w tym nic zabawnego. Jeśli ktoś po raz 77. wychodzi zza krzaków i woła "akuku", to czemu śmieszy to dziecko? Odbiór świata i słów przez nas dorosłych i dzieci jest inny - tłumaczy Bianca-Beata Kotoro.
Ile słów dzieci przyswajają biernie? Dlaczego czytanie jest tak ważne? Czy podczas lektury należy trzymać dziecko za rączkę?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Bianca-Beata Kotoro (psychoterapeutka, psycholog dziecięcy)
Data emisji: 06.06.2019
Godzina emisji: 11.13
DS/ans
Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? - Jedynka - polskieradio.pl