Grenlandia jest to wyspa, która leży w północnej części Oceanu Atlantyckiego i jest częścią Ameryki Północnej. Od reszty kontynentu oddzielają ją cieśniny Davisa, Smitha i Robesona oraz Morze Baffina. Większa część Grenlandii leży na północ od koła podbiegunowego. Nazwa wyspy oznacza "zielony kraj" i miała zachęcić do osiedlania się na niej, w przeciwieństwie do Islandii, której nazwa "kraina lodu" miała zniechęcać.
- W Grenlandii nie ma w ogóle dróg. Na miejscu poruszamy się samolotem, statkiem albo pieszo. Najlepsza rada to dostać się do Kopenhagi. Ja jechałam do niej stopem, ale do Kopenhagi można też tanio dolecieć. Wcześniej trzeba kupić bilet na Grenlandię, żeby stamtąd dostać się na nią. Da się to ogarnąć w 2000, polując na promocje - mówi Marzena Filipczak, podróżniczka i pisarka.
Sklepy znajdują się tylko w większych miastach, dlatego warto pomyśleć o wyżywieniu. - Niestety wyżywienie zabieramy z Polski, ponieważ udając się w wędrówkę, to po drodze nie ma sklepów, ani możliwości wyżywienia. Ilulissat to chyba najpiękniejsza dostępna miejscowość, jeśli skorzystamy z lotu samolotem. Są tam fiord lodowy, zatoka lodowa, dryfujące góry lodowe, ale teżsupermarkety. Pamiętam, że ceny były w nich wyższe, ale nie tak dramatycznie, żeby siedzieć i płakać - słyszymy.
Jakimi samolotami można dolecieć na Grenlandię? Dlaczego mieszkańcy przygotowują bezpłatne kempingi dla turystów? Ile kosztuje ciastko z kawą w grenlandzkim supermarkecie
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.
Tytuł audycji: Pieniądz nie śpi
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Marzena Filipczak
Data emisji: 22.07.2019
Godzina emisji: 5.15
DS
Grenlandia. Daleka podróż w niskiej cenie? - Jedynka - polskieradio.pl