- Jako osoba powszechnie znana już 5 października 1939 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony na Pawiaku. Przebywał tam do 31 marca 1940 roku, po czym został zwolniony. Po uwolnieniu objął funkcję rektora Kościoła św. Anny. Uczestniczył w tajnym nauczaniu i brał udział w działalności konspiracyjnej. Początkowo był organizatorem i prezesem organizacji Towarzystwo Patriotyczne, zaś od lutego 1943 roku służył w Armii Krajowej - opowiada historyk Wiktor Cygan.
Ks. Tadeusz Jachimowski był autorem znanego modlitewnika dla żołnierzy - "Żołnierz Chrystysowy", publikacji historycznych i filozoficznych, a także tomików wierszy.
- Jako naczelny kapelan Armii Krajowej przygotowywał kapłanów, żołnierzy Armii Krajowej do wystąpienia zbrojnego w akcji "Burza". To było poważne zadanie. Działalność żołnierzy Armii Krajowej w okresie okupacji miała mieć charakter w miarę możliwości moralny, np. do likwidacji polskich zdrajców nie używano młodych ludzi, w tym harcerzy. Służyli oni do likwidacji Niemców, natomiast na Polakach nie pozwalano im wykonywać wyroków. Był też taki niepisany zwyczaj, że podczas egzekucji strzelano w twarz, a nie w plecy - dodaje Wiktor Cygan.
Kiedy ks. Jachimowski przyjął święcenia kapłańskie? W jakich okolicznościach zamordowano ks. Jachimowskiego? Czy został doceniony przez Polskę? Jak wyglądała jego działalność przed wybuchem II wojny światowej?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Ludzie niepodległości
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytu Józefa Piłsudskiego w Warszawie)
Data emisji: 05.08.2019
Godzina emisji: 21.10
DS
Wspomnienie o księdzu Tadeuszu Jachimowskim - Jedynka - polskieradio.pl