Dlaczego PWPW zdecydowała się na nominał 19 złotych? - Wydaje się, że jest to ewenement na skalę światową. W PWPW jeszcze nigdy nie było takiego nominału. Dlaczego akurat 19? Żeby upamiętnić stulecie powstania naszej firmy. 25 stycznia Ignacy Jan Paderewski powołał do życia Państwowe Zakłady Graficzne, które były zalążkiem PWPW - mówi Justyna Kopecka, projektantka z PWPW.
Doceniono Paderewskiego i Piłsudskiego
Ignacy Jan Paderewski jest patronem PWPW, stąd na banknocie został uwieczniony jego portret. Znajduje się na nim również nawiązanie do Józefa Piłsudskiego, a dokładnie napis "Niepodległa", który pochodzi z rękopisów marszałka.
- Jest to drugi banknot z serii niepodległościowej. Pierwszy ukazał się w zeszłym roku i na stronie przedniej miał wizerunek Józefa Piłsudskiego - dodaje Justyna Kopecka.
Nakład wykupiony
Mimo że banknot z Ignacym Janem Paderewskim został wydrukowany w liczbie 55 tysięcy sztuk, teraz można go nabyć już tylko z drugiego obiegu. Chętni mogą go szukać na aukcjach internetowych, ale muszą przygotować się na wydatek około 350 złotych.
Co znajduje się na drugiej stronie banknotu? Od czego rozpoczyna się jego projektowanie? Kto projektuje wzory banknotów?
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Gość: Justyna Kopecka (PWPW)
Data emisji: 10.10.2019
Godzina emisji: 9.00-10.00
DS
Wydrukowano banknoty o nominale 19 złotych - Jedynka - polskieradio.pl