- Potrafił jako ideowy piłsudczyk, zawsze wierny marszałkowski, mieć swoje zdanie. Dlatego nie zawsze miał podobne zdanie, co jego nauczyciel. Był człowiekiem, który świetnie umiał rozmawiać z ludźmi różnych opcji politycznych - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN, który w swoim dziele "Budowniczowie II Rzeczypospolitej" poświęcił generałowi Sosnkowskiemu wiele miejsca.
Drugi po marszałku Józefie Piłsudskim
Generał Kazimierz Sosnkowski przez wiele lat odgrywał rolę drugiej osoby w obozie politycznym związanym z marszałkiem Józefem Piłsudskim.
- Józef Piłsudski miał do niego olbrzymie zaufanie. Często zajmując się zagadnieniami społeczno-politycznymi, nie było go w I Brygadzie (J. Piłsudskiego - red.) i zwycięskimi bitwami kierował Sosnkowski, który był bohaterem i dowódca Legionów oraz praktycznym organizatorem zwycięskich bitew legionowych - słyszymy.
Architekt II Rzeczypospolitej
W 1918 roku generał Kazimierz Sosnkowski doprowadził do ugody między Józefem Piłsudskim, a Romanem Dmowskim i do powołania pierwszego uznanego przez Zachód rządu polskiego - gabinetu Ignacego Jana Paderewskiego.
Profesor Marian Kukiel w swoim dziele "Dzieje Polski porozbiorowe" zalicza Kazimierza Sosnkowskiego do głównych architektów II Rzeczypospolitej i uważa, że jego zasługi w odzyskaniu niepodległości po 123 latach zaborów były i są niedoceniane.
Kiedy generał Kazimierz Sosnkowski poznał marszałka Józefa Piłsudskiego? Dlaczego gen. Sosnkowski nie chciał być ministrem? Z jakiego powodu gen. Sosnkowski był izolowany od przygotowań do przewrotu majowego? Dlaczego był przeciwnikiem wybuchu Powstania Warszawskiego?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 19.08
DS