Prof Gubrynowicz: wybory w Rumunii wygra obecny prezydent

Data publikacji: 23.11.2019 16:01
Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 10:02
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

POSŁUCHAJ

W samo południe 23.11.2019 (Jedynka)

Rumuni w II turze wybiorą w niedzielę (24.11) prezydenta. Faworytem jest urzędujący prezydent Klaus Iohannis. Jego rządy wzmocnił sprzeciw przeciwko rządom premier Vioricy Dăncilă. O odejściu od władzy partii byłej premier zdecydowały skandale korupcyjne.

Były lider tej partii obecnie odsiaduje wyrok 3,5 lat więzienia. Od końca 2016 r. ta partia próbowała demontować rumuński system walki z korupcją, który w końcu zaczął działać i zaczęło się skazywanie ludzi skorumpowanych. 90 proc. aktów oskarżenia kończyło się wyrokiem skazującym, a więc te przypadki musiały być bardzo dobrze udokumentowane. Był tam cały przekrój rumuńskiej klasy urzędniczej.

Walka między urzędującym prezydentem a byłą premier
Prof. Aleksander Gubrynowicz przewiduje, że urzędujący prezydent wygra wybory, choć obecni socjaliści, a kiedyś komuniści mają stały elektorat, głównie na Wołoszczyźnie. Zwraca uwagę, że w Rumunii pochodzenie przekłada się na poparcie i wyniki wyborów, bo dla Rumunów jest istotne, czy ktoś wywodzi się z Wołoszczyzny, Siedmiogrodu, czy Mołdawii.

Unia Europejska z zastrzeżeniami wobec rumuńskich elit
Ocenia, że agresywna postawa byłej premier jest spowodowana walką o wolność. - Jeżeli udałoby się udowodnić sądownie, że również ona o pewnych rzeczach wiedziała, a nie zgłosiła prokuraturze, albo osobiście była zamieszana w skandal korupcyjny, to mogłaby również skończyć tak jak jej protektor, a to oznacza, że tonący brzytwy się chwyta i uruchamia najcięższe działa, wszystko jedno, czy prawdziwe, czy nie - mówi profesor. Podkreśla, że także prezydent Iohaninis ma niejasną przeszłość związaną z posiadanym majątkiem. - Poziom elity politycznej Rumunii nie od dziś budzi mieszane uczucia w Unii Europejskiej - wyjaśnia. Ale - jego zdaniem - walka na lewicy i dziwna kampania wyborcza byłej premier powodują, że Iohannis powinien wygrać.

Posłuchaj całej audycji, w której w części międzynarodowej o decyzji Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaprzestania finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi w ramach polityki klimatycznej Unii Europejskiej, a takze o niedzielnych wyborach w Hongkongu.

W części krajowej o akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, o pogrzebie biskupa seniora diecezji włocławskiej Bronisława Dębowskiego i paczkowym szczycie, jaki jest przed firmami kurierskimi.

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Rozmawiała: Katarzyna Semaan

Gość: prof. Aleksander Gubrynowicz (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 232.11.19

Godzina emisji: 12.15

ag

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.