Jak przygotować takie specjały mówi piękną gwarą Stefania Dyduch, propagatorka tradycji kuchni śląskiej.
Żur
Podkreśla, że ile na Śląsku jest rodzin, tyle przepisów na przygotowanie żuru. - Zakwas to my robili doma - mówi pani Stefania. I podaje szczegółowy przepis. Jak komuś nie chce się robić samemu zakwasu, to powinien odwiedzić Nikiszowiec, czyli dzielnicę Katowic, omijać nowoczesne sklepy szerokim łukiem i znaleźć sklep z tradycjami. - Tam idzie u jakiej kobiety tyż taki żur kupić - radzi.
Kluski śląskie
Nieodłącznym elementem niedzielnych obiadów są czarne kluski śląskie. - Babka, ona mi zawsze godali, że jak jo się nie naucza warzyć, to jo się nie wydom, czyli nie wyjdę za mąż - mówi Stefania Dyduch. - Tak jakby to było największe szczęście - dodaje. Pierwsze kluski zrobiła jak miała osiem lat. Potem razem z matką szykowały po sto klusek, z czego pięćdziesiąt pochłaniał ojciec, a ona, matka i babka zjadały po 15.
Rolada
Rolada to inaczej zraz zawijany. Rozmówczyni Jedynki wyjaśnia jakie mięso jest potrzebne do przygotowania rolady i co dodać do mięsa, którym powinien być wołowy vorschlag. Przestrzega, aby pod żadnym pozorem nie dodawać marchewki. - Jezu, nie róbcie siary - mówi. Można za to dodać sztrajfelek kwaszonego ogórka.
Posłuchaj całej audycji w której propagatorka śląskiej kuchni podaje szczegółowa przepisy na żur, kluski śląskie i roladę, wyjaśnia też jak podawać żur.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Sława Bieńczycka, Małgorzata Raducha i Roman Czejarek
Gość: Stefania Dyduch (propagatorka tradycji kuchni śląskiej, przewodniczka po Muzeum Browarów Książęcych w Tychach)
Data emisji: 29.11.2019
Godzina emisji: 9.00-10.00
Śląska rolada, kluski i żur. Radzimy, jak je przygotować - Jedynka - polskieradio.pl