Zwraca uwagę, że w normalnych czasach teatry w połowie czerwca były zamykane. Poza tym wpuszczenie widzów do teatru wymaga przygotowań, napisania regulaminów, dokonania pewnych inwestycji, a ze strony rządu nie ma wytycznych dla instytucji artystycznych.
Grzegorz Jarzyna podkreśla, że decyzja o wznowieniu działalności musi wiązać się z odpowiedzialnością za widzów. - My się zastanawiamy nad tym, czy jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo w budynku teatralnym naszym widzom - wyjaśnia. Jego zdaniem te teatry, które zapowiedziały wznowienie działalności, podjęły takie kroki, żeby to bezpieczeństwo zapewnić. Twórca przekonuje, że teatr to nie budynek, ale wspólnota i tego uczy pandemia. Na stronie internetowej teatru odnotowano w tym czasie 40 tys. wejść, a więc więcej niż przychodziło widzów w ciągu roku.
TR Warszawa ma zamiar wznowić działalność przedstawieniem plenerowym w Lasku Bródnowskim będącym polemiką z Weselem Wyspiańskiego. - To jest propozycja naszego otwarcia - przekonuje. Grzegorz Jarzyna ma nadzieje, że we wrześniu sytuacja epidemiczna w Warszawie znacznie się polepszy. Obecnie teatr nie ma środków, aby wprowadzić różne zabezpieczenia. Nie stać go również na dopłacanie do przedstawień, a tak by było, gdyby zgodnie z zaleceniami widownia mogła być wypełniona tylko w połowie.
Posłuchaj całej rozmowy, w której Grzegorz Jarzyna wyznaje, jak na niego i jego relacje z innymi wpłynął czas pandemii.
W audycji również:
- krótki portret aktorki Stanisławy Celińskiej,
- felieton Teresy Drozdy o Jaromirze Nohavicy,
- wizyta Michała Montowskiego na wystawie prac Rubensa,
- felieton teatralny Ewy Heine.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Małgorzata Raducha
Z Grzegorzem Jarzyną rozmawiała: Joanna Sławińska
Gość: Grzegorz Jarzyna (zastępca dyrektora TR Warszawa do spraw artystycznych)
Data emisji: 7.06.2020 r.
Godzina emisji: 22.09
ag
Grzegorz Jarzyna: nie rozumiem decyzji o odmrożeniu teatrów - Jedynka - polskieradio.pl