"Interesował się kulturą wyższą i przekazywał ją innym". Andrzej Strzelecki we wspomnieniach przyjaciół i uczniów

Data publikacji: 20.07.2020 10:40
Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 11:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Andrzej Strzelecki
Andrzej Strzelecki, Autor - PAP/Rafał Guz
Popularność przyniosły mu role w filmach: "Przepraszam, czy tu biją?", "W pustyni i w puszczy", "Rozmowy nocą", "1920 Bitwa Warszawska", "Pół wieku poezji później" i serialach: "Kuchnia polska", "Przeprowadzki", "Klan", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe". Reżyser, aktor teatralny i filmowy Andrzej Strzelecki przegrał walkę z nowotworem, rakiem płuc i oskrzeli. Miał 68 lat. W audycji "Kulturalna Jedynka" mówiliśmy o życiu i twórczości zmarłego artysty oraz przytoczyliśmy wspomnienia przyjaciół oraz uczniów. 

POSŁUCHAJ

36:57

Wspomnienie o Andrzeju Strzeleckim (Kulturalna Jedynka)

 

Andrzej Strzelecki był aktorem, satyrykiem, reżyserem teatralnym, wykładowcą Akademii Teatralnej i byłym rektorem uczelni. Autor scenariuszy sztuk i musicali. Ukończył Wydział Aktorski warszawskiej PWST (1974) i Wydział Reżyserski (1978). W 2004 roku zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych. W latach 1974-1981 był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współtworzył kabaret "Kur". Był aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.

"Muzyka królową duszy"

Andrzej Strzelecki uprawiał sport, był zapalonym golfistą. Ciekawostką jest również fakt, że znał język serbsko-chorwacki. Pochodził z warszawskiej rodziny dziennikarskiej, gdzie słowo pisane odgrywało ważną rolę w jego życiu, lecz, jak sam podkreślał, najważniejsza była dla niego muzyka. - Muzyka jest absolutną królową duszy. (...) Jest w stanie bez ani jednego słowa wywołać emocje, jakich nie jest w stanie wywołać cały szereg zdań - mówił w archiwalnym nagraniu Andrzej Strzelecki. 

Działalność dydaktyczna

W ciągu swojego życia wyreżyserował wiele spektakli muzycznych, musicali i widowisk. Równoległe rozwijał karierę naukowo-dydaktyczną. Zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych, a w latach 2008-2016 pełnił funkcję rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jego następca na tym stanowisku, prof. dr hab. Wojciech Malajkat podkreślił, że życie uczelni pochłaniało go w całości. - Sprawami szkoły żył cały czas, to była ogromna cześć jego życia. Dawał młodym ludziom więcej niż oni jemu, mimo że był czasem dwukrotnie starszy od nich - mówił Wojciech Malajkat. 

Jak zaznaczył Michał Bajor, Andrzeja Strzeleckiego interesowała kultura wyższa i zainteresowanie nią przekazywał innym ludziom. - Prowadził teatr, był rektorem szkoły teatralnej. Mocno skupiał się na sprawach związanych z kulturą wyższą - dodał. 

"W młodych ludziach widział przyszłość dla sztuki i kultury"

Kochał studentów i adeptów sztuki teatralnej. Jak sam mówił poprzez kontakt z młodymi ludźmi "lepiej rozumiał świat". - Bardzo dużo zawdzięczam młodym ludziom, w zasadzie to cały czas czuję się w jakiś sposób młody - powiedział w archiwalnej rozmowie. 

Studenci Andrzeja Strzeleckiego z wielką sympatią wspominają swojego profesora. - My czuliśmy się studentami i wiedzieliśmy, że jest naszym profesorem, ale jednocześnie czuliśmy się zaproszeni do udziału w jego egzaminach, byliśmy dla niego partnerami do dyskusji - powiedziała aktorka Katarzyna Dąbrowska. - Bardzo często zasięgałam jego rad, udzielał szczerych rad - dodała. 

Aktor Marcin Januszkiewicz nazwał zmarłego artystę "ukochanym profesorem". - Poszerzał moje grancie otwartości i wyobraźni, on mnie zaskoczył od pierwszych zajęć. Był barwną postacią z pomysłami - zaznaczył. 

Tuż przed śmiercią Andrzej Strzelecki skończył pracę nad tekstem do nowej sztuki teatralnej, a dla swojej studentki, Karoliny Piwosz, napisał tekst piosenki pt. "Zapalniczka". 


źródło: Cinema Polonia/Youtube

Andrzej Strzelecki był członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 17 lipca 2020 roku. 

Ponadto w audycji:

- słuchowisko radiowe Teatru Polskiego w Bielsku-Białej,

- interesująca propozycja wakacyjna - plenerowe spektakle z udziałem roślin realizowane przez Fundację Sztuka Ciała,

- propozycje kulturalne w Zakopanem.

- o Festiwalu Kultury i Piosenki Polsko-Czeskiej im. Pawła Królikowskiego w Kudowie-Zdroju. Tegoroczna edycja rozpocznie się 24 lipca. 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały: Martyna Podolska, Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 19.07.2020 r. 

Godzina emisji: 22.09 

ans 

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.