Sprawa majora Drojowskiego. Historyczne śledztwo

Data publikacji: 17.08.2020 11:13
Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:41
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej , Autor - Robert Bartosewicz / Polskie Radio
Mjr Wacław Drojowski zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Dubienką, broniąc przeprawy przez Bug. Miał wówczas 34 lata. Przy poległym bolszewicy znaleźli plany polskiej kontrofensywy znad Wieprza, które stały się podstawą strategii "cudu nad Wisłą". Dokument ten przekazano Tuchaczewskiemu, który uznał go jednak za fałszywkę i wyrzucił do kosza jako niewiarygodny. 

Trudno znaleźć w literaturze jednoznaczne wyjaśnienie, dlaczego tak ważne papiery miał w ręku zwykły oficer w stopniu majora? W polskiej historiografii ten - mogący zaprzepaścić polskie zwycięstwo - epizod, nie był do końca zbadany.

czytaj więcej
1920 - front RGB.jpg
Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Kim był zatem mjr Wacław Drojowski? Życiorys  zwyczajny. Urodził się w 1886 roku. Absolwent  wydziału prawa Uniwersytetu Moskiewskiego. Działacz niepodległościowy, oficer armii rosyjskiej, następnie w Legionach, a od 1918 roku w wojsku polskim. Po odzyskaniu niepodległości pracował w ministerstwie spraw wojskowych. W momencie wybuchu wojny polsko-bolszewickiej jako ochotnik zgłosił się do wojska i poszedł na front. 


POSŁUCHAJ

28:26

Sprawa majora Drojowskiego (Audycje specjalne/Jedynka)

 

Skąd miał tak ważne papiery? Jeśli był kurierem wiozącym te dokumenty na przykład do dowódcy Frontu Południowego, to dlaczego brał udział w bitwie?


czytaj więcej
BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Bitwa Warszawska 1920. Serwis specjalny

Historyk wojskowości - dr Jerzy Izdebski - prześledził rosyjskie i polskie prace na ten temat. Z jego badań wyłania się nieco inny obraz drogi słynnego rozkazu z 6 sierpnia 1920 r.: od Belwederu, gdzie został opracowany - do frontowych dowódców, którzy wcielili go w życie.

To historyczne śledztwo skonfrontowaliśmy z głosami świadków tamtych wydarzeń - generałów: Kazimierza Sosnkowskiego, Bronisława Regulskiego i Wacława Jędrzejewicza. Nagrania archiwalne pochodzą ze zbiorów RWE.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

Audycja specjalna: Sprawa majora Drojowskiego

Gość: dr Jerzy Izdebski (historyk wojskowości)

Data emisji: 16.08.2020 

Godzina emisji: 17.07

kh

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.