Trudno znaleźć w literaturze jednoznaczne wyjaśnienie, dlaczego tak ważne papiery miał w ręku zwykły oficer w stopniu majora? W polskiej historiografii ten - mogący zaprzepaścić polskie zwycięstwo - epizod, nie był do końca zbadany.
Kim był zatem mjr Wacław Drojowski? Życiorys zwyczajny. Urodził się w 1886 roku. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Moskiewskiego. Działacz niepodległościowy, oficer armii rosyjskiej, następnie w Legionach, a od 1918 roku w wojsku polskim. Po odzyskaniu niepodległości pracował w ministerstwie spraw wojskowych. W momencie wybuchu wojny polsko-bolszewickiej jako ochotnik zgłosił się do wojska i poszedł na front.
Skąd miał tak ważne papiery? Jeśli był kurierem wiozącym te dokumenty na przykład do dowódcy Frontu Południowego, to dlaczego brał udział w bitwie?
Historyk wojskowości - dr Jerzy Izdebski - prześledził rosyjskie i polskie prace na ten temat. Z jego badań wyłania się nieco inny obraz drogi słynnego rozkazu z 6 sierpnia 1920 r.: od Belwederu, gdzie został opracowany - do frontowych dowódców, którzy wcielili go w życie.
To historyczne śledztwo skonfrontowaliśmy z głosami świadków tamtych wydarzeń - generałów: Kazimierza Sosnkowskiego, Bronisława Regulskiego i Wacława Jędrzejewicza. Nagrania archiwalne pochodzą ze zbiorów RWE.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
Audycja specjalna: Sprawa majora Drojowskiego
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Jerzy Izdebski (historyk wojskowości)
Data emisji: 16.08.2020
Godzina emisji: 17.07
kh
Sprawa majora Drojowskiego. Historyczne śledztwo - Jedynka - polskieradio.pl