- Przesądy są nieweryfikowalne i w żaden sposób nie możemy tego powiązać z rzeczywistym przełożeniem się na jakieś wydarzenia. Chyba jednak to nas trzyma w tym, ponieważ gdybyśmy zweryfikowali i okazałoby, że przesądy nie działają, przestalibyśmy na przykład nosić talizmany w kieszeniach czy zbierać czterolistne koniczynki - uważa dr Justyna Pokojska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: Psychologia w kadrze/Dlaczego ludzie wierzą w przesądy?
Najbardziej przesądni katolicy
Jak okazuje się, ponad połowa Polaków wierzy w drobiazgi, które według nas mogą pomóc w wyjaśnieniu rzeczywistości. - Oczywiście nie wiem, czy tak naprawdę wierzymy czy też odtwarzamy pewne schematy myślenia lub mówienia (…). Myślę, że te przesądy tak wrosły w nasze codziennie mówienie i myślenie o świecie, że nawet trudno zadawać sobie pytanie, czy faktycznie w to wierzymy - twierdzi ekspert Jedynki.
Według statystyk w Polsce najbardziej przesądne są osoby, które na co dzień praktykują religię, w tym przede wszystkim katolicyzm. Mało kto dziwi się, że m.in. przed ważnym egzaminem bądź spotkaniem z szefem, trzymają za kogoś kciuki.
Źródło: JASNA STRONA/13 dziwnych przesądów z różnych zakątków świata
Od zawsze zastanawialiśmy się
- Nam ludziom potrzebne jest wyjaśnienie rzeczywistości. Od zawsze staraliśmy się pytać, dlaczego któregoś dnia coś się wydarzyło. Gdy jeszcze wydarzyło się nie po naszej myśli, to już w ogóle szukamy zewnętrznej przyczyny. Jeśli w piątek trzynastego np. ucieknie nam tramwaj, obleje nas deszcz i spotka nas jakieś nieszczęście, zaczniemy zadawać sobie pytanie, gdzie leżała ta wina, skoro przecież nie w nas. Łączymy wtedy fakty. Zupełnie prozaiczne czy błahe wyjaśnienie, może pomóc nam wytłumaczyć, dlaczego to nie był nasz dzień, a piątek trzynastego jest odpowiedzialny za wszystkie nieszczęścia - mówi dr Justyna Pokojska.
Gość Jedynki jest zdania, że w rytuałach związanych z przesądami nie ma nic złego, jeśli ściągają nasze pozytywne myśli. - I tak też Polacy do tego podchodzą - ocenia.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzili: Roman Czejarek i Sława Bieńczycka
Gość: dr Justyna Pokojska (socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 2.10.2020
Godzina emisji: 10.21
DS