Kajmany, będące brytyjskim terytorium zamorskim, nie są już na czarnej liście rajów podatkowych. Część europosłów i ekspertów uważa te decyzję za niedorzeczną.
- W pewien sposób nie jestem zaskoczony. Ze względu na to, że Kajmany przyjęły bardzo sprytną politykę kreatywnej polityki podatkowej jako raj podatkowy. W dalszym ciągu są rajem podatkowym, aczkolwiek kreują swoje przepisy tak, aby w świetle ogólnych, czasami już nieaktualnych regulacji unijnych, mogły być wykreślone z norm wskazujących, że to państwo jest rajem podatkowym - komentuje prof. Dominik Gajewski.
Jak działa raj podatkowy?
Prof. Dominik Gajewski zwraca uwagę, że w rajach podatkowych najczęściej przyjmuje się - już po urealnieniu - stawkę 0 proc. lub niewiele więcej. - Często jest to stawka paroprocentowa, ale mogą być przyjęte różnego rodzaju ulgi, które realnie obniżają tę stawkę do 0 proc. i wtedy staje się to rajem podatkowym - dodaje.
Zdaniem eksperta Jedynki kryteria dotyczące umieszczania poszczególnych państw na czarnej liście rajów podatkowych wymagają pewnej zmiany, ponieważ w ostatnich latach nie były dostosowywane do rzeczywistości.
- Trudno zgodzić się z tym, że obecnie Kajmany nie są rajem podatkowym, gdyż faktycznie płatnicy CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, realnie mogą tam płacić zerową stawkę podatku dochodowego. W ramach tych kryteriów unijnych stoimy przed nowym wyzwaniem, a więc gonieniem tego króliczka podatkowego. Z tamtej strony cały czas są wprowadzane kreatywne rozwiązania podatkowe, które starają się w pewien sposób obejść, w tym przypadku, kryteria unijne - tłumaczy prof. Dominik Gajewski.
Nieuczciwa konkurencja podatkowa w Europie?
Polski rząd zaproponował, żeby pobierać 1 proc. z nieuczciwej konkurencji podatkowej wewnątrz Unii Europejskiej. Wspólnota zyskałaby w ten sposób 3 miliardy euro rocznie. Czy kraje UE byłyby w stanie zgodzić się na wprowadzenie takich regulacji?
- Żeby wprowadzać takie reformy, trzeba uporządkować rynek wewnętrzny UE. W UE zdarzają się państwa, które stosują nieuczciwą konkurencją podatkową (…). Często mówi się o Luksemburgu, natomiast ostatnio mówiło się dużo o Irlandii - twierdzi prof. Dominik Gajewski. - Często państwa w UE stosują pewnego rodzaju rozwiązania, które będą starały się ściągać zdecydowania niższą stawką podatku podatników z innych państw, gdzie spółki wypracowały zyski. Wtedy mówimy o nieuczciwej konkurencji podatkowej i trudno zgodzić się, żeby była jednomyślność, co do wprowadzenia obostrzeń czy kar - dodaje ekspert Jedynki.
Ponadto w audycji:
- Rosyjskie siły zbrojne przetestowały hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon. Materiał Michała Strzałkowskiego.
- Za nami już dwie debaty telewizyjne w przedwyborczej kampanii prezydenckiej. W środę walczyli kandydaci na wiceprezydentów. Rozmowa z europosłem Adamem Bielanem.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Żakowski
Goście: Adam Bielan (europoseł), prof. Dominik Gajewski (SGH)
Data emisji: 8.10.2020
Godzina emisji: 17.32
DS
UE zaktualizowała czarną listę rajów podatkowych. Prof. Gajewski: to nowe wyzwanie - Jedynka - polskieradio.pl