- Nowotwory skóry są najczęstszymi nowotworami, jakie występują u osób, które mają biały kolor skóry. Jest to kilkadziesiąt tysięcy zachorowań rocznie. Mimo że są one bardzo częste, to na szczęście nie wiążą się z dużym odsetkiem naszych niepowodzeń w leczeniu, czyli tego, że pacjent po prostu z tego powodu umiera. Dzieje się to rzadko - mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii imienia Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowym Instytucie Badawczym oraz pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. opracowania Narodowej Strategii Onkologicznej.
Tak nie jest jednak w przypadku czerniaka. Ekspert Jedynki zauważa, iż "czerniak, mimo że nie jest aż tak częsty jak inne nowotwory skóry, bo to jest tylko około 4 tys. nowych przypadków rocznie, ale odpowiada za mniej więcej 80-90 proc. niepowodzeń, czyli tego, że ludzie umierają z powodu nowotworów skóry". Czerniak stanowi przyczynę około 1300 zgonów rocznie w Polsce.
Nie należy go jednak demonizować
- Czerniak jest agresywnym nowotworem, ale też nie należy go demonizować. Wczesny czerniak rośnie powoli i w związku z tym mamy kilka miesięcy, żeby zgłosić się do lekarza. Jeżeli jednak ten czerniak będzie grubszy i bardziej zaawansowany miejscowo, to jak przekracza swoją barierę, to jest jednym z nowotworów, który rzeczywiście ma największy potencjał, żeby nas zabić - wyjaśnia prof. Piotr Rutkowski.
Jeżeli czerniak osiąga grubość 4 mm, to według statystyk umiera blisko połowa chorych. Tym samym objętościowo jest to jeden z najgorszych nowotworów, który może mieć tak zły przebieg.
Jak powstaje?
- Większość czerniaków powstaje w wyniku uszkadzającego działania promieniowania ultrafioletowego (…). W komórce czerniaka jest najwięcej zmian w stosunku do prawidłowej komórki gospodarza. Dlatego też jest tak odmienny i agresywny, gdyż ma tak dużo uszkodzonych genów właśnie na podstawie uszkadzającego promieniowania ultrafioletowego - tłumaczy prof. Piotr Rutkowski.
Czerniak może pojawić się na naszej skórze, jeżeli przebywamy zbyt długo na słońcu i nie stosujemy żadnych środków zabezpieczających. Warto zatem obserwować naszą skórę, żeby wiedzieć, czy dochodzi do zmian na niej. - Patrzmy na te zmiany na skórze. Jeżeli któraś się zmieniła, pokażmy ją lekarzowi i uratujemy sobie życie. Wcześnie wykryty czerniak jest naprawdę w prawie 100 proc. wyleczalny - słyszymy.
Audycja zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie" Narodowej Strategii Onkologicznej.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Piotr Rutkowski (kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii imienia Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowym Instytucie Badawczym oraz pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. opracowania Narodowej Strategii Onkologicznej)
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 19.08
DS
Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór - Jedynka - polskieradio.pl