- Obserwacje dotyczące obniżania ciepłoty ciała u pacjentów, którzy rozwijają COVID-19 wskutek zakażenia SARS-coV-2 mówią o tym, że leki przeciwgorączkowe mogą ale niekoniecznie muszą znormalizować tę temperaturę - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia specjalista chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
- Na ogół obserwuje się jednak zmniejszenie tej wysokiej ciepłoty ciała, która towarzyszy większości zachorowań przy czym nie jest to efekt, który utrzymuje się dłużej. Przyjmujemy lek, przez dwie godziny mamy znacznie niższą ciepłotę ciała i po kolejnych dwóch godzinach ta temperatura niestety znowu wzrasta - wyjaśnia lekarz. - Ale ponieważ mamy różnych ludzi, różne sytuacje życiowe, więc może się tak zdarzyć, że u niektórych osób, które rozwijają tę cięższą kliniczną postać choroby, pomimo podania leków przeciwgorączkowych nie obserwuje się istotnego efektu, czyli temperatura utrzymuje się - dodaje.
Jak zaznacza prof. Boroń-Kaczmarska, w przypadku zakażenia SARS-coV-2 objawowego, z gorączką, nie zawsze temperatura jest bardzo wysoka, jak sądzono na początku pandemii.
Czytaj też:
Główny Inspektor Sanitarny opublikował nową definicję przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Jest to definicja z 31 października 2020 roku. Według kryterium klinicznego, za chorego uznaje się osobę, u której wystąpił co najmniej jeden z poniższych objawów: kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu lub smaku o nagłym początku albo też zaburzenie smaku.
Natomiast według kryterium diagnostyki obrazowej muszą występować zmiany w obrazie radiologicznym płuc wskazujące na tę chorobę.
Kryteria laboratoryjne mówią o wykryciu z materiału klinicznego kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 albo antygenu/ów wirusa SARS-CoV-2.
Za przypadek COVID-19 według kryterium epidemiologicznego uznaje się każdą osobę, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z kryteriów: miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub prawdopodobnym) albo przebywała (jako pensjonariusz) lub była członkiem personelu w placówce opiekuńczej lub opieki długoterminowej, w której potwierdzono występowanie COVID‐19.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Daniel Wydrych
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 10.21
kh
Gorączka w zakażeniu COVID-19. Czy daje się ją zbić? - Jedynka - polskieradio.pl