W grudniu 1970 roku na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga doszło do krwawej konfrontacji między protestującymi robotnikami a władzami PRL, które do tłumienia protestów użyły licznych oddziałów milicji i wojska. Bezpośrednią przyczyną wybuchu społecznego niezadowolenia, a następnie strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej była ogłoszona m.in. w "Trybunie Ludu" podwyżka cen podstawowych artykułów spożywczych.
Według oficjalnych danych śmierć poniosło łącznie 45 osób, a 1165 zostało rannych. W kontekście użytej wówczas przemocy wiele osób jest jednak przekonanych, że ofiar śmiertelnych musiało być więcej niż te, o których poinformowano.
Czytaj także:
Najtragiczniejszym dniem protestów był 17 grudnia 1970 roku - tzw. czarny czwartek - gdy w Gdyni zastrzelono 18 osób, a w Szczecinie - 13 (łącznie w tym mieście zginęło 16 osób). Tego dnia kilkaset osób odniosło też poważne obrażenia, wielu bestialsko pobito. Do dziś symbolikę tego dnia oddaje fotografia pochodu niosącego na drzwiach ciało zabitego 18-letniego Zbigniewa Godlewskiego razem z pokrwawioną biało-czerwoną flagą.
Tytuł audycji: "Reportaż w Jedynce"
Tytuł reportażu: "Ballada o Zbyszku Godlewskim"
Autorka reportażu: Kamila Litman
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 23.22
Jedynka/PAP/ag/kk
Grudzień 1970. Reportaż "Ballada o Zbyszku Godlewskim". Posłuchaj! - Jedynka - polskieradio.pl