Domowe laboratorium. Doświadczenia z solą, wodą i nie tylko...

Data publikacji: 11.01.2021 13:05
Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:34
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Zima z Radiem" i  Centrum Nauki Leonardo DaVinci
"Zima z Radiem" i Centrum Nauki Leonardo DaVinci, Autor - Polskie Radio
Podczas audycji "Zima z Radiem" wraz z Centrum Nauki Leonardo DaVinci przeprowadziliśmy dwa eksperymenty. W jaki sposób wykonać domową gaśnicę? Co jest potrzebne do eksperymentu pt. "Tańczący olej"? 

ferie pr2.jpg
Ferie zimowe z Polskim Radiem. Propozycje dla dzieci i rodziców
Polskie Radio przygotowało na czas ferii zimowych specjalną ofertę dla swoich słuchaczy. W ramach cyklu "Domowe Laboratorium" Program 1 łączy się z ekspertami, którzy podpowiadają, jak zrobić własne małe laboratorium i samodzielnie przeprowadzić bezpieczne doświadczenia.

POSŁUCHAJ

13:44

"Domowe laboratorium". Doświadczenia z solą, wodą i nie tylko... (Zima z Radiem/Jedynka)

 

W dzisiejszym odcinku Paulina Barańska i Anna Dziewięcka z Centrum Nauki Leonardo DaVinci mieszczącego się na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu koło Chęcin pokazały, jak w prosty sposób wykonać domową gaśnicę oraz w jaki sposób zobaczyć "tańczący olej". 


.

Tańczący olej 

Do wykonania tego doświadczenia potrzebujemy przezroczystego, szklanego naczynia (słoik bądź szklanka), wody, oleju spożywczego, kakao lub kawy rozpuszczalnej, soli, łyżki i talerzyka. 

- Bierzemy wspomniany słoik lub szklankę i wypełniamy naczynie 3/4 objętości wodą. Do przegotowanej wody dolewamy ok. 6 łyżek oleju i obserwujemy, co się dzieje - instruuje Paulina Barańska. - Mamy dwie różne ciecze i one się ze sobą nie łączą, dlatego, że  różnią się kolorem i gęstością (olej ma mniejszą gęstość, dlatego utrzymuje  się na powierzchni). Następnie posypujemy powierzchnię naszego oleju wcześniej przygotowanym kakao lub kawą rozpuszczalną - dodaje. 

W kolejnym etapie doświadczenia bierzemy szczyptę soli i posypujemy powierzchnię. - Posypałam solą, która ma większą gęstość zarówno od wody jak i oleju, co powoduje, że na chwilę ten nasz olej łączy się z tą wodą, opada, a wraca dlatego, że sól się rozpuszcza w wodzie - wyjaśnia ekspert. 

Czytaj także:

Domowa gaśnica 

Do przygotowania eksperymentu potrzebujemy dużego naczynia, sody, kwasku cytrynowego (lub octu), świeczki, zapałki oraz łyżeczki do mieszania. W jaki sposób wykonać domową gaśnicę? 

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Daniel Wydrych 

Goście: Paulina Barańska i Anna Dziewięcka (Centrum Nauki Leonardo DaVinci)

Data emisji: 11.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans

Na dwa głosy
Na dwa głosy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.