- Są to zwierzęta nocne - przyznaje Anna Drzewiecka ze Stowarzyszenia Miłośników Szynszyli Małej. - Jeżeli ktoś nie ma dla nich odpowiedniego lokum, a ma słaby sen, radziłabym się zastanowić, czy chcemy mieć takie zwierzę u siebie, bo nie da się przy nich spać. W nocy harcują na całego - dodaje.
Jak okazuje się, na szynszyle polują wszystkie drapieżniki, dlatego ze względu na swoje bezpieczeństwo przesypiają dzień. Należy też pamiętać, że wyprowadzanie szynszyli na dwór nie jest dobrym pomysłem, ponieważ odczuwają one wtedy bardzo duży stres.
Źródło: Kamil - In Travel/Ciekawostki o hodowli szynszyli w domu
Bardzo miękkie futerka
Szynszylom bardzo trudno oprzeć się, ponieważ mają bardzo miękkie futerka. - Z mieszka włosowego może wyrastać nawet 70 włosów, a z mieszka włosowego u człowieka wyrasta tylko 1 włos - wyjaśnia Anna Drzewiecka.
Ludzie polubili jednak futerka tych zwierząt aż za bardzo. - W czerwonej księdze gatunków zagrożonych szynszyle mają status gatunku zagrożonego krytycznie z tendencją wzrostową (…). Człowiek rzeczywiście na nie polował w czasach, kiedy potrzebował okryć się futrem i trochę ten gatunek przetrzebił. Teraz oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szynszyle hodowane są na futra, co jest pewnego rodzaju snobizmem, ponieważ w dzisiejszych czasach nie potrzebujemy tego rodzaju okrycia - twierdzi Anna Drzewiecka.
Żyją ponad 20 lat
Decydując się na szynszyle, trzeba pamiętać, że są one długowiecznymi zwierzętami.
- Rekordzista żył 29 lat i trochę ponad 200 dni. Ktoś, kto decyduje się na to zwierzę, musi zdawać sobie sprawę, że ono ma szansę żyć za 20 lat i może to nie być jeszcze schyłek jego życia. Dlatego warto pomyśleć, co będziemy robić za 20 lat i czy to zwierzę nadal będzie mogło być z nami - słyszymy.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"
Prowadziła: Joanna Racewicz
Autor materiału: Patryk Bedliński
Data emisji: 14.01.2021
Godzina emisji: 11.15
DS
Szynszyla mała, czyli nocny harcownik - Jedynka - polskieradio.pl