Zrozumieć mechanizm powstawania alergii

Data publikacji: 15.02.2021 19:07
Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 06:37
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock/Budimir Jevtic
Na różnego rodzaju alergie cierpi do 40 proc. mieszkańców Ziemi. Prof. Danuta Gutowska-Owsiak zwraca uwagę, że wpływ na to mają z pewnością czynniki genetyczne, ale również ludzie, którzy przez zmianę stylu życia przyczyniają się do tego, że notuje się coraz więcej epizodów alergicznych.

atopowe zapalenie skóry FREE 1200.jpg
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, która potrafi stygmatyzować

Chemizacja rolnictwa, żywność, zmiany klimatyczne, to jedne z wielu czynników mających wpływ na zwiększenie liczby alergików. Prof. Danuta Gutowska-Owsiak podkreśla, że obecnie większość ludzi mieszka w miastach i ma ograniczony dostęp do zwierząt wiejskich, w związku z czym ludzka flora bakteryjna zmieniła się i mniejszy jest dostęp mikrobów, które zabezpieczały ludzi przed alergenami. - One, wbrew pozorom, są bardzo ważne, bo uczą układ odpornościowy, co trzeba zwalczać, a co jest łagodną bakterią - wyjaśnia.

POSŁUCHAJ

21:27

Badania nad mechanizmem powstawania alergii (Eureka/Jedynka)

 

Zwraca uwagę, że wpływ może mieć również przesadna dbałość o czystość. - Przesada jest zła w każdą stronę - zaznacza naukowiec. Gość Programu 1 Polskiego Radia prowadzi badania nad mechanizmem powstawania alergii. Projekt realizowany przez profesor pozwoli nie tylko na zrozumienie mechanizmów powstawania alergii, ale i na stworzenie nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych umożliwiających skuteczną profilaktykę i walkę z alergią. Wyniki badań uczonej mogą też znaleźć zastosowanie w terapii innych chorób, np. nowotworów skóry czy chorób autoimmunologicznych.

Podkreśla, że skóra jest - jak to ujęła - pierwszą linią kontaktu z alergenami i patogenami. - Byliśmy bardzo zainteresowani zobaczeniem, w jaki sposób komórki skóry są w stanie przekazać informacje o alergenie układowi immunologicznemu, żeby mógł zareagować - wyjaśnia. Okazało się, że jeśli skóra człowieka jest zdrowa, to nie reaguje na alergeny. Ale jeśli toczą się w niej procesy zapalne, to wynikiem kontaktu z alergenem jest np. wysypka, uczulenie i alergia. Naukowcy cały czas starają się poznać mechanizm przekazywania informacji o alergenie przez komórki skóry do limfocytów T, stanowiących barierę ochronną organizmu. Prof. Danuta Gutowska-Owsiak nie wyklucza, że poznanie tego mechanizmu będzie miało zastosowanie w leczeniu nie tylko alergii oraz powiązanych z nią astmy i katarem siennym, ale również innych chorób.

Prof. Gutowska-Owsiak w ostatnim czasie - wraz z prof. Jonathanem Heddle'em z Uniwersytetu Jagiellońskiego - rozpoczęła także realizację swojego pomysłu na szczepionkę przeciwko COVID-19.

Czytaj także:

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" 

Gość: prof. Danuta Gutowska-Owsiak (kierownik Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jest laureatką programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na prowadzenie badań nad mechanizmem powstawania alergii)

Data emisji: 15.02.2021 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.