Chemizacja rolnictwa, żywność, zmiany klimatyczne, to jedne z wielu czynników mających wpływ na zwiększenie liczby alergików. Prof. Danuta Gutowska-Owsiak podkreśla, że obecnie większość ludzi mieszka w miastach i ma ograniczony dostęp do zwierząt wiejskich, w związku z czym ludzka flora bakteryjna zmieniła się i mniejszy jest dostęp mikrobów, które zabezpieczały ludzi przed alergenami. - One, wbrew pozorom, są bardzo ważne, bo uczą układ odpornościowy, co trzeba zwalczać, a co jest łagodną bakterią - wyjaśnia.
Zwraca uwagę, że wpływ może mieć również przesadna dbałość o czystość. - Przesada jest zła w każdą stronę - zaznacza naukowiec. Gość Programu 1 Polskiego Radia prowadzi badania nad mechanizmem powstawania alergii. Projekt realizowany przez profesor pozwoli nie tylko na zrozumienie mechanizmów powstawania alergii, ale i na stworzenie nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych umożliwiających skuteczną profilaktykę i walkę z alergią. Wyniki badań uczonej mogą też znaleźć zastosowanie w terapii innych chorób, np. nowotworów skóry czy chorób autoimmunologicznych.
Podkreśla, że skóra jest - jak to ujęła - pierwszą linią kontaktu z alergenami i patogenami. - Byliśmy bardzo zainteresowani zobaczeniem, w jaki sposób komórki skóry są w stanie przekazać informacje o alergenie układowi immunologicznemu, żeby mógł zareagować - wyjaśnia. Okazało się, że jeśli skóra człowieka jest zdrowa, to nie reaguje na alergeny. Ale jeśli toczą się w niej procesy zapalne, to wynikiem kontaktu z alergenem jest np. wysypka, uczulenie i alergia. Naukowcy cały czas starają się poznać mechanizm przekazywania informacji o alergenie przez komórki skóry do limfocytów T, stanowiących barierę ochronną organizmu. Prof. Danuta Gutowska-Owsiak nie wyklucza, że poznanie tego mechanizmu będzie miało zastosowanie w leczeniu nie tylko alergii oraz powiązanych z nią astmy i katarem siennym, ale również innych chorób.
Prof. Gutowska-Owsiak w ostatnim czasie - wraz z prof. Jonathanem Heddle'em z Uniwersytetu Jagiellońskiego - rozpoczęła także realizację swojego pomysłu na szczepionkę przeciwko COVID-19.
Czytaj także:
Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Danuta Gutowska-Owsiak (kierownik Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jest laureatką programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na prowadzenie badań nad mechanizmem powstawania alergii)
Data emisji: 15.02.2021 r.
Godzina emisji: 19.07
ag
Zrozumieć mechanizm powstawania alergii - Jedynka - polskieradio.pl