Dzień Myśli Braterskiej. Skauci i harcerze obchodzą święto przyjaźni

Data publikacji: 22.02.2021 12:00
Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 16:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - shutterstock.com/srimapan
22 lutego skauci i harcerze na całym świecie obchodzą święto przyjaźni - Dzień Myśli Braterskiej. Ma on przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego, jakim jest braterstwo. Święto symbolizuje solidarność między ludźmi niezależnie od koloru ich skóry, narodowości, wyznania, pochodzenia czy wieku. 

Na datę obchodów Dnia Myśli Braterskiej nieprzypadkowo wybrano 22 lutego - tego dnia urodził się twórca skautingu Robert Baden-Powell - w tym roku przypada 164. rocznica jego urodzin. To także dzień urodzin jego żony Olave, naczelniczki skautek.

POSŁUCHAJ

06:00

Dzień Myśli Braterskiej. Skauci i harcerze obchodzą święto przyjaźni (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Pandemia koronawirusa a świętowanie

W święto braterstwa polscy harcerze podejmują różne inicjatywy - organizują gry terenowe, wystawy, festiwale piosenek. Dzień ten jest również okazją do zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. W tym roku inicjatywy te zostały jednak ograniczone ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią restrykcje.

- W tym roku świętowanie wygląda inaczej. Rok temu nie przyszłoby nam do głowy, że będziemy obchodzić to święto w zupełnie inny sposób - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Sobieska z ZHR. - Staramy się użyć maksimum kreatywności, pomysłów, żeby upamiętnić ważny dla nas dzień - dodaje. 

Gość audycji zdradza, jak w tym pandemicznym czasie wyglądają obchody Dnia Myśli Braterskiej. - Są różnego rodzaju aktywności w mediach społecznościowych, staramy się brać udział w różnych inicjatywach, organizowane są transmitowane online koncerty piosenek harcerskich czy ogniska - wymienia Barbara Sobieska. 

Pogotowie harcerzy i harcerek ZHR 

Jest nawiązaniem do gotowości druhen i druhów do służby na wypadek klęsk żywiołowych i wojny, w wyniku której w 1938 roku powołano Pogotowie Harcerek, a potem, w 1939, Pogotowie Harcerzy. Mimo upływu 80 lat wciąż zaskakują nas nowe klęski, a sposobów reagowania i przeciwdziałania im, musimy szukać sami. Dlatego zaczynamy dokładnie tak samo, jak nasi prekursorzy, śladem których chcemy iść, niosąc ofiarnie pomoc, uzbrojeni we współczesną technologię komunikacyjną.

- 11 marca 2020 roku zostało powołane Pogotowie harcerzy i harcerek ZHR i mam takie poczucie (i też takie sygnały otrzymujemy), że faktycznie ten egzamin z czuwania i ze służby zdaliśmy - stwierdza Barbara Sobieska. - Pozostaliśmy w czynnej służbie, dalej wspieramy seniorów, młodzież, animujemy czas wolny, dostarczamy ciepłe posiłki, paczki żywnościowe. Pomagamy też w trudnych sytuacjach, które czasami nie wiadomo kto powinien rozwiązać - dodaje. 

.

Jak mówi gość audycji, zainteresowanie obozami harcerskimi jest większe niż w poprzednich latach - Większość rodziców chciała, żeby ich dzieci mogły oderwać się od tej internetowej rzeczywistości, która powstała w wyniku pandemii i móc trochę pobyć z bliskimi, aktywnie, z radością spędzić tę przygodę - dopowiada.

W 2008 roku w Dniu Myśli Braterskiej śp. prezydent Lech Kaczyński objął honorowy protektorat nad pięcioma organizacjami harcerskimi. W dniu obchodów Lech Kaczyński wziął również udział w tradycyjnym harcerskim kominku, podczas którego opowiadał zebranym o tradycjach przedwojennego harcerstwa, również współcześnie obecnych w tej organizacji. 

W tym roku z okazji Dnia Myśli Braterskiej prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościową kartkę z życzeniami do wszystkich drużyn harcerek i harcerzy oraz gromad zuchowych.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Barbara Sobieska (ZHR)

Data emisji: 22.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.18

Jedynka/IAR/ans

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.