Psycholog Justyna Święcicka wyjaśnia, że bycie kreatywnym oznacza posiadanie oryginalnych pomysłów i bycie twórczym. - Każdy człowiek może być twórczy w różnych dziedzinach. Nie chodzi o to, żeby być artystą, chociaż jest to bardzo przyjemne, ale sami artyści mówią, że tylko bywają artystami. Kreatywność to inaczej szukanie nowych rozwiązań, odwaga tworzenia, odwaga wyciągania wniosków, pożyczenia pomysłów i przerabiania, a także wykorzystywanie i szukanie nowych dróg - słyszymy.
Zdaniem Justyny Święcickiej każdy z nas posiada w sobie kreatywność. Tylko w różnym stopniu. - Dużą blokadą kreatywności jest ocena. Kiedy zaczynamy oceniać pomysł, to w jakimś sensie z niego rezygnujemy, trochę się wstydzimy i nie rozwijamy go (…). Najlepszą metodą na świecie jest uczenie się kreatywności w grupie. Wtedy pozwalamy sobie na brak oceny, sami generujemy pomysły, nie wyrzucamy ich do kosza i nie kontaktujemy się od razu z naszym wewnętrznym krytykiem, który mówi do nas: "Nie, źle to robisz. To nie jest tak" twierdzi mówi Justyna Święcicka.
Gość Jedynki podpowiada, że najpierw należy zacząć po prostu od małych rzeczy, aby odrzucić wstyd przed krytyką. Można m.in. spróbować złożyć życzenia w oryginalny sposób, rozwiązać łamigłówki czy zagrać w gry planszowe. Pomocne w rozwijaniu kreatywności są również ćwiczenia związane z tworzeniem opowieści na temat zdjęć, rysunków czy "co byłoby, gdyby…". - Treningi twórczego myślenia i działania kreatywne dają wielką przyjemność, a tego strasznie potrzebujemy - zauważa Justyna Święcicka.
Źródło: Stefa Psyche Uniwersytetu SWPS/Jak być kreatywnym, Wojciech Eichelberger
Trzeba wybić się z kolein myślowych
A jak wygląda kreatywność w praktyce? Z pewnością coś na ten temat może powiedzieć prof. Marek Hołyński, który opracowywał algorytmy graficzne wykorzystane przy takich filmach jak "Park Jurajski" i "Terminator 2".
- Miałem taki okres, kiedy pracowałem w Dolinie Krzemowej dla firmy, która zrobiła stacje graficzne. Miały one wiele zastosowań: przy projektowaniu karoserii samochodowych, w biurach architektonicznych, stacjach telewizyjnych czy przemyśle filmowym, gdzie m.in. w "Terminatorze 2" policjant przechodzący przez kratę z ciekłego metalu był także naszą robotą. Do tego "Maska", "Król Lew", "Alladyn"… - opowiada prof. Marek Hołyński.
Prof. Marek Hołyński przekonuje, że kreatywność to cecha konieczna w bliskiej mu przez wiele lat branży informatycznej. - Jeżeli ma to zachęcić kogoś do kupienia, to musi to być coś nowego, mieć funkcje i odznaczać się od czegoś, co było do tej pory do kupienia. Inaczej nie ma sensu robienie jakiejś kopii istniejących rzeczy. Bez wybicia się z kolein myślowych czy projektowych, czegoś takiego nie da się zrobić - uważa gość Jedynki.
Kosmiczna kreatywność
Z utartych schematów próbuje wybijać się również młode pokolenie naukowców, które na przykład konstruuje kosmiczną aparaturę. - Łazik Kalman budowany jest przez nas już od czterech lat. Ma wykonywać wszystkie rzeczy, których oczekiwalibyśmy od prawdziwego łazika na Marsie w przyszłości w jakiejś kolonii - mówi Adam Zagrajek, lider zespołu AGH Space Systems.
Urządzenie jest wyposażone w ramię, którym może przeprowadzać proste naprawy, ale może też pobierać próbki gleby i szukać śladów żywych organizmów oraz autonomicznie przemierzać niezbadany teren. - W zespole jest nas około 20 osób. Mamy mechaników, elektroników, informatyków i nawet geologów i biologów. Bardzo wiele osób z naszego zespołu, które pracowały nad łazikiem, teraz pracuje w sektorze robotyki mobilnej albo w jakichś bardzo innowacyjnych i wymagających gałęziach przemysłu. Doświadczenie z naszego zespołu trochę przekonuje pracodawców, jak i pozwala się mnóstwo nauczyć - dodaje Adam Zagrajek.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Materiał: Patryk Bedliński
Gość: Justyna Święcicka (psycholog rodzinny, dziecięcy, rozwojowy, prowadząca warsztaty kreatywności dla dzieci, młodzieży, prowadzi zajęcia z twórczego myślenia, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz poradników psychologicznych)
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 9.00-10.00
DS
Każdy z nas może być kreatywny. Ekspert: nie chodzi o to, żeby być artystą - Jedynka - polskieradio.pl