Jakie książki powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych?

Data publikacji: 10.05.2021 12:26
Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock/sebra
"Lalka" i "Ziemia obiecana" - znajomością tej lektury obowiązkowej i powieści trzeba było się wykazać na tegorocznej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dlaczego po raz kolejny taki wybór? Czy kanon lektur szkolnych powinien się zmienić? Czy taka zmiana może być sposobem na zachęcenie młodych ludzi do czytania książek? 

shutterstock ksiązki czytanie biblioteka 1200.jpg
Polacy czytają trochę więcej. "To jest gra w kulturę"

- "Lalka" jest najlepszą polską powieścią, która kształtuje naszą wyobraźnię od ponad 100 lat. Bolesław Prus był genialnym pisarzem, a "Lalka" porusza dużo kwestii społecznych i jest w niej dużo osobistych przeżyć, które nie wygasły, które cały czas istnieją w nas wszystkich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. - Tę powieść czyta się cały czas dobrze i jeżeli istnieją kolejne roczniki, które w ten sposób są namawiane do przeczytania tej obszernej publikacji, to bardzo dobrze - stwierdza gość audycji. 


POSŁUCHAJ

07:39

Jakie książki powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dyrektor Biblioteki Narodowej podkreśla, że Bolesław Prus, jako pisarz, potrafił wyczuć potrzeby każdego człowieka. - Jest to bardzo nowoczesna powieść w zakresie poruszanych tematów. - Lektury szkolne, ale również tematy maturalne nie mogą odnosić się tylko do XIX-wiecznej historii czy literatury. (...) Pamiętajmy, że literatura piękna jest przestrzenią dyskusji, dialogu. Pisarz ma szansę zaprezentować swoje poglądy, swój świat zewnętrzny i wewnętrzny oraz oddać nam je do dyskusji - dopowiada Tomasz Makowski. 

"Wiedźmin" w kanonie lektur szkolnych?

Na pytanie, które gry z elektronicznej rozrywki powinny trafić na listę lektur szkolnych, wielu ankietowanych odpowiedziało, że "Wiedźmin". Czy książki Andrzeja Sapkowskiego powinny być czytane w szkołach? - Sapkowski utrzymuje się bardzo wysoko wśród najpopularniejszych pisarzy. Cały czas jest w pierwszej dziesiątce i od bardzo wielu lat konkuruje z wybitnymi pisarzami z Polski i z zagranicy, także tworzy naszą wyobraźnię - zaznacza ekspert. 

Przyjemność z czytania

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest najczęściej wydawaną książką po II wojnie światowej, z kolei dzieła Henryka Sienkiewicza są czytane nie tylko z powodu szkolnego obowiązku. - Nie musimy czekać do śmierci pisarza, żeby wprowadzić do lektur szkolnych. Ważne jest, żebyśmy zrozumieli, że lektury szkolne powinny nas uczyć przyjemności czytania, kojarzenia dorosłości z czytaniem - wyjaśnia gość audycji. - Jeżeli będziemy dawać lektury, które nas budują, a nie będzie przyjemności czytania, to lektury będziemy kojarzyć z obowiązkiem szkolnym - dopowiada gość audycji. 

Zobacz także: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 10.05.2021 r. 

Godzina emisji: 9.38 

ans

 


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.