- "Lalka" jest najlepszą polską powieścią, która kształtuje naszą wyobraźnię od ponad 100 lat. Bolesław Prus był genialnym pisarzem, a "Lalka" porusza dużo kwestii społecznych i jest w niej dużo osobistych przeżyć, które nie wygasły, które cały czas istnieją w nas wszystkich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. - Tę powieść czyta się cały czas dobrze i jeżeli istnieją kolejne roczniki, które w ten sposób są namawiane do przeczytania tej obszernej publikacji, to bardzo dobrze - stwierdza gość audycji.
Dyrektor Biblioteki Narodowej podkreśla, że Bolesław Prus, jako pisarz, potrafił wyczuć potrzeby każdego człowieka. - Jest to bardzo nowoczesna powieść w zakresie poruszanych tematów. - Lektury szkolne, ale również tematy maturalne nie mogą odnosić się tylko do XIX-wiecznej historii czy literatury. (...) Pamiętajmy, że literatura piękna jest przestrzenią dyskusji, dialogu. Pisarz ma szansę zaprezentować swoje poglądy, swój świat zewnętrzny i wewnętrzny oraz oddać nam je do dyskusji - dopowiada Tomasz Makowski.
"Wiedźmin" w kanonie lektur szkolnych?
Na pytanie, które gry z elektronicznej rozrywki powinny trafić na listę lektur szkolnych, wielu ankietowanych odpowiedziało, że "Wiedźmin". Czy książki Andrzeja Sapkowskiego powinny być czytane w szkołach? - Sapkowski utrzymuje się bardzo wysoko wśród najpopularniejszych pisarzy. Cały czas jest w pierwszej dziesiątce i od bardzo wielu lat konkuruje z wybitnymi pisarzami z Polski i z zagranicy, także tworzy naszą wyobraźnię - zaznacza ekspert.
Przyjemność z czytania
"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest najczęściej wydawaną książką po II wojnie światowej, z kolei dzieła Henryka Sienkiewicza są czytane nie tylko z powodu szkolnego obowiązku. - Nie musimy czekać do śmierci pisarza, żeby wprowadzić do lektur szkolnych. Ważne jest, żebyśmy zrozumieli, że lektury szkolne powinny nas uczyć przyjemności czytania, kojarzenia dorosłości z czytaniem - wyjaśnia gość audycji. - Jeżeli będziemy dawać lektury, które nas budują, a nie będzie przyjemności czytania, to lektury będziemy kojarzyć z obowiązkiem szkolnym - dopowiada gość audycji.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Daniel Wydrych
Gość: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 10.05.2021 r.
Godzina emisji: 9.38
ans
Jakie książki powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych? - Jedynka - polskieradio.pl