Festiwal "Kontakt" jest najstarszym obecnie trwającym międzynarodowym festiwalem teatralnym w Polsce. Po raz pierwszy został zorganizowany 30 lat temu.
- Ważne jest to, że festiwal ma swoją dosyć wyrazistą tożsamość, opierającą się na relacji Wschód-Zachód. Można byłoby powiedzieć, że w tej chwili jest zupełnie inna sytuacja między Wschodem, a Zachodem Europy niż w roku 1991, kiedy festiwal startował. Jednak nadal jest to impuls do dyskusji między sobą, jak ten dzisiejszy świat wygląda i jak to się odbija w teatrze i kulturze - komentuje Paweł Paszta.
Stąd poza transmisją spektakli zagranicznych, wiele przygotowanych propozycji to sztuki powstałe w Europie na platformach internetowych. - W takiej sytuacji aktorzy grają spektakl w innymi miejscu na świecie, np. w Monachium, Zagrzebiu czy Moskwie, a widzowie mogą oglądać to przedstawienie w Toruniu, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Berlinie i innych miejscach świata. Jest to pewien fenomen i coś, co naprawdę sprawia, że w tym roku ten festiwal jest w pełni międzynarodowy - dodaje nasz rozmówca.
Wśród propozycji online są nie tylko spektakle, ale również filmy, m.in. "Przesuwanie horyzontu", który ukazuje artystyczną drogę Eimuntasa Nekrosiusa, legendy litewskiego teatru i stałego gościa festiwalu. Filmy oraz spektakle będą dostępne w sieci nieodpłatnie, należy tylko wcześniej zarejestrować się.
"Biblia: Próba"
Polskie spektakle można obejrzeć stacjonarnie w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, który zaprezentuje sztukę "Biblia: Próba" wyreżyserowaną przez laureata poprzedniej edycji festiwalu Jerneja Lorenci.
- Jest tutaj dużo jakby prostoty, bycia tu i teraz oraz grania tym, co jest na ten moment. "Biblia: Próba", czyli ciągle może otwierać się coś nowego - przybliża asystentka reżysera Mirosław Sobik. - Jest Hiob, jest jego żona, a później jedna aktorka staje się sercem Hioba. Pokazany jest człowiek Hiob, który jakby był już głębiej niż tylko ten ból. Z tym wchodzi w apokalipsę - zauważa.
"Krótka rozmowa ze Śmiercią"
Nietypową teatralną interpretację "Krótkiej rozmowy ze Śmiercią" przedstawi Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w spektaklu wyreżyserowanym przez Marcina Libera.
- Odkrywcą tego tekstu był prof. Wydra, który odnalazł tę wersję w Niemczech w bibliotece. Mnie to cieszy, bo to była prapremiera prawie po 500 latach. Ten tekst różni się od tego, który znamy z książek i z lektur (…). Zabawa polega na tym, aby udowodnić, że teksty pisane w średniowieczu, nadal potrafią być aktualne, a temat śmierci jest na tyle uniwersalny i niezmienny, że można go podejmować niezależnie od kontekstów społecznych, politycznych i zmieniających się wszelkiego rodzaju krajobrazów i czasów - twierdzi Marcin Liber.
25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" potrwa do 12 czerwca. W tym czasie czeka nas 27 pokazów, 14 spektakli i 23 spotkania.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Joanna Sławińska
Materiał: Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 23.12
DS