Mackiewicz - antykomunista do grobowej deski

Data publikacji: 16.11.2010 09:44
Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 09:44
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Józef Mackiewicz
Józef Mackiewicz, Autor - źr. materiał promocyjny

POSŁUCHAJ

Antykomunista do grobowej deski

Korespondencja Józefa Mackiewicza z redaktorami londyńskich "Wiadomości" to materiał przebogaty, pożyteczny dla poznania polskiej emigracji niepodległościowej.

Prof. Wacław Lewandowski, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podkreślił, że umożliwia ona wgląd w sprawy zakulisowe, o których na emigracji nie pisano i nie utrwalano inaczej niż w wypowiedziach prywatnych – czyli w listach.

Gość "Kulturalnego Wieczoru z Jedynką" zaznaczył, że "Wiadomości" były głównym pismem ośrodka londyńskiego emigracji. Ludzie ci trwali przy zasadach legalizmu państwowego i chcieli kontynuować idee II RP. Różne siły wywierały wtedy na nich naciski, gdyż ich polityczne stanowisko było niewygodne z punktu widzenia ówczesnego porządku politycznego.

- W tamtych czasach byli tacy, którzy uważali Józefa Mackiewicza, za kogoś, kto w sposób szalony, przesadny, oskarża swojego brata Stanisława Cata-Mackiewicza o współpracę z reżimem peerelowskim. Dziś wiemy, że była ona faktem – zauważył prof. Wacław Lewandowski.

W rozmowie z Anną Lisiecką dodał, że w rezultacie potępienia uwikłania politycznego swojego brata, Józef zerwał z nim kontakty. Zauważył, że pryncypialność Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Topolskiej, łączyła się z wielkim realizmem politycznym.

- Im dalej w lata, tym częściej w tych listach pojawiają się westchnienia Mackiewicza, zaduma nad klęską polityczną jego środowiska – podkreślił.

(pp)

Aby posłuchać rozmowy "Antykomunista do grobowej deski", wystarczy kliknąć w dźwięk w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.