Już pierwsi europejscy badacze, którzy dotarli do kraju Dogonów w latach 30. XX w., byli pod wrażeniem posiadanych przez nich informacji na temat Syriusza, czyli najjaśniejszej gwiazdy nocnego nieba. Można ją oglądać gołym okiem, ale Dogonowie wiedzą również, że Syriuszowi A towarzyszy Syriusz B, biały karzeł odkryty dopiero w 1862 r. i widoczny tylko za pomocą teleskopu. Jak to możliwe, że Dogonowie wiedzą o tym od pokoleń? - To jest fascynująca sytuacja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Lucjan Buchalik, etnolog, afrykanista, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach. - Kiedy pierwszy raz pojechaliśmy do Dogonów w 1985 roku, to takim elementem, który nas tam przyciągał, była m.in. ich wiedza kosmogoniczna - dodaje.
Wiedza Dogonów jest bardzo rozbudowana. - Oni wiedzą, dlaczego jest zaćmienie Słońca, ale już nie wiedzą, na czym polega zaćmienie Księżyca. Wiedzą też, że Jowisz posiada 4 satelity, których też gołym okiem nie widać - wyjaśnia gość audycji.
Syriusz C
Dogonowie twierdzą, że istnieje również Syriusz C - gwiazda, która zakłóca układ Syriusza A i Syriusza B. Do tej pory współcześni astronomowie nie odkryli tej gwiazdy. - Z tego co dobrze pamiętam, Syriusz C jest udowodniony matematycznie. Z zawirowań ruchu tych dwóch Syriuszów można się domyślać, że istnieje jeszcze dodatkowy trzeci obiekt, o którym wspominają Dogonowie - mówi dr Buchalik.
Gość audycji podkreśla, że nie można jednoznacznie stwierdzić, skąd Dogonowie posiadają tak rozbudowaną wiedzę. - To lud, który nie posiada własnego alfabetu. Oni nie mają nawet swoich państw, tworzą tzw. społeczeństwa segmentarne, czyli władza nie wychodzi poza wieś - opowiada ekspert.
Ponadto w audycji:
Bardzo rzadko w zapisie kopalnym znajdujemy kości sędziwych dinozaurów. A taki przypadek zanalizowali badacze z Instytutu Paleobiologii PAN, którzy "wzięli pod lupę" szczątki roślinożernego dinozaura odkrytego w 1963 r. w czasie jednej z polsko-mongolskich wypraw na Pustynię Gobi. Jakie cechy świadczą o podeszłym wieku dinozaura i jakie choroby zostały zidentyfikowane u tego osobnika? O tym dr Tomasz Szczygielski (Instytut Paleobiologii PAN), jeden z autorów badań.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Lucjan Buchalik (etnolog, afrykanista, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach), dr Tomasz Szczygielski (Instytut Paleobiologii PAN)
Data emisji: 18.06.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Dogonowie - jedno z najbardziej intrygujących plemion Afryki - Jedynka - polskieradio.pl