Choroba Hashimoto to najczęstszy rodzaj zapalenia tarczycy i najczęstsza przyczyna pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, często współistnieje z innymi chorobami tego rodzaju. Charakteryzuje się rozlanym naciekiem limfatycznym w obrębie gruczołu tarczowego z centrami rozwoju zarodkowego. Następuje zwłóknienie i atrofia miąższu tarczycy, a w niektórych komórkach pęcherzykowych zmiany eozynofilowe tarczycy.
Absolutnie polecamy szczepienie
Prof. Marek Ruchała, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, podkreślił, że osoby, które chorują na chorobę Hashimoto nie mają żadnych przeciwwskazań do szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. - Wręcz powiedziałbym, że są dowody naukowe na to, że osoby, które są źle kontrolowane, które mają zbyt niskie, albo zbyt wysokie wartości TSH, częściej trafiają na oddziały intensywnej opieki medycznej, częściej umierają, jeśli są niezaszczepione, a chorują na COVID-19 - wskazał.
- Z tej przyczyny absolutnie polecamy wszystkim pacjentom, którzy cierpią na chorobę Hashimoto, aby się szczepili. Jest to bezpieczne u tych pacjentów. Natomiast nieszczepienie skutkuje tym, że pacjent może zachorować na COVID-19, może mieć gorszy przebieg choroby. Może dojść do nasilenia choroby Hashimoto w przebiegu infekcji SARS-CoV-2 - wyjaśnił ekspert.
Przeciwwskazania do szczepienia
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko koronawirusowi jest wstrząs anafilaktyczny/ciężka reakcja alergiczna po podaniu pierwszej dawki preparatu przeciwko COVID-19 oraz uczulenie na składniki szczepionki. Szczepienie należy odroczyć w przypadku ostrej choroby infekcyjnej z gorączką minimum 38,5 st. C i w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej.
Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciw COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa. Wskazanie to dotyczy także pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki mieli dodatni wynik testu.
Czytaj także:
Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19
Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.
"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".
Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.
Tytuł audycji: "Cztery pory roku"
Prowadzi: Joanna Racewicz
Autorka materiału: Maja Mazurek
Data emisji: 18.06.2021 r.
Godzina emisji: 10.20
kk