Rusza IV Festiwal Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie

Data publikacji: 03.07.2021 15:00
Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 21:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
IV Festiwal Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie
IV Festiwal Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie, Autor - mat. promocyjne
W roku obchodów 265. rocznicy urodzin i 230. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta to właśnie najmłodszy z wiedeńskich klasyków będzie głównym bohaterem festiwalu. Jego wybitną twórczość będzie można podziwiać w znakomitych interpretacjach solistów, zespołu wokalnego oraz Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej na scenie Teatru Królewskiego i Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie, a także w Zamku Królewskim w Warszawie.


POSŁUCHAJ

05:02

Rusza IV Festiwal Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie (Kultura na weekend/Jedynka)

 Festiwal otworzy w sobotę (3 lipca) "La Finta Giardiniera" (Rzekoma ogrodniczka). Festiwalowa publiczność obejrzy również operę buffa "Cosi Fan Tutte La Scuola Degli Amanti" (Tak czynią wszystkie, czyli Szkoła kochanków), "Le Nozze Di Figaro" (Wesele Figara) oraz przygotowaną z myślą o najmłodszych widzach "operową zabawę" "Bastien i Bastienne". Zwieńczeniem festiwalu będzie "Don Giovanni". Dla miłośników kameralistyki organizatorzy przygotowali cykl koncertów Mozart da camera.



Co jeszcze w magazynie?

- Festiwal "Śleboda/Danutka" poświęcony Danucie Szaflarskiej i premiera spektaklu "Czarny mnich" w Teatrze Starym w Lublinie, 

"Czarnego Mnicha" Antoni Czechow napisał w 1893 roku w swoim domu w wiosce Melichowo. Podobno cierpiał wtedy na bezsenność i lęki urojone. W jednej z takich nocy wyśnił albo zobaczył postać czarnego mnicha wędrującego przez niekończące się pola.

Bohaterem opowiadania jest młody magister, dobrze zapowiadający się uczony Andrej Wasilicz Kowrin spędzający wiosnę i lato w Borisowce, posiadłości swojej przyjaciółki Tani i jej ojca Jegora Siemonowicza. Andrej uczy się i dużo czyta. Dręczy go jednak pewna ezoteryczna legenda o mnichu, którego miraż wędruje przez pustynię, okrąża całą ziemię, jego obraz odbija się nawet w kosmicznej pustce. Próbując ją zrozumieć, doczeka się nocnej wizyty starego mnicha, będzie z nim prowadził rozmowy o nieśmiertelności i sławie, sensie życia i docieraniu do prawdy.



- 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest Kujawy i Pomorze w Toruniu (30.06-4.07),

Festiwalowe filmy można oglądać w kinie, na pokazach plenerowych (odbywających się przy zamku oraz ratuszu) a także online. Na platformie festiwalu do 12 lipca dostępnych będzie 50 tytułów. W repertuarze m.in. "Boże Ciało", "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" i "Szarlatan".



- lipiec w Teatrze Praska 52 w Krakowie,

Teatr wystawia głównie spektakle komediowe, molierowską klasykę, komedie dell'arte, tragikomedia, komedie "dla raczej dorosłych", komedia familijne i te z czarnym humorem. 



- Centralny Plac Zabaw w Lublinie,

Na terenie przy Centrum Kultury w Lublinie, w Domu Kultury Kalinowszczyzna oraz Domu Kultury Przyjaźni - w lipcu i w sierpniu - we współpracy z lokalną społecznością organizatorzy wydarzenia będą aranżować przestrzeń tak, by uatrakcyjnić te miejsca i uprzyjemnić czas mieszkańcom. Znaczną część programu wypełnią różnego rodzaju warsztaty i animacje dla osób w różnym wieku. Ponadto obędzie się szereg występów artystycznych i koncertów.. 



- Zamojskie Lato Teatralne (20.06-30.07). 

Ideą tegorocznego festiwalu jest "Siła opowieści". Program jest różnorodny tematycznie - od opowieści o dwoistości natury ludzkiej, o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, uprzedzeniach, o ludzkich przywarach, po temat najważniejszy, czyli miłość. Artyści swoje opowieści wyśpiewają, wytańczą, wygrają obrazem i, przede wszystkim, słowem. 



Tytuł audycji: Kultura na weekend

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 3.07.2021 r. 

Godzina emisji: 14.50  

kk

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.