Polacy zrealizowali projekt nowej oryginalnej terapii, w której chcą połączyć bakteriofaga z nanoprzeciwciałami. Lek opracowywany przez polskich uczonych mógłby mieć zastosowanie szczególnie u pacjentów onkologicznych, czyli tych najbardziej narażonych na ciężkie powikłania choroby COVID-19.
Czym są nanoprzeciwciała, a czym bakteriofagi?
- Nanoprzeciwciała są fragmentem jednołańcuchowych przeciwciał, które występują u niektórych zwierząt, np. u wielbłądowatych, alpak, ale także u rekinów. Mogą one zostać bardzo dobrze wykorzystane przez naukowców i to również jako lek. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać je przeciw COVID-19 - mówi dr hab. Tomasz Sarnowski, profesor w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN - Pracownia Regulacji Ekspresji Genów.
Z kolei bakteriofag to wirus, który atakuje bakterie. - Bakteriofagi są dobrze tolerowane, ponieważ są naturalnymi wirusami, atakującymi bakterie i regulującymi ich populacje w przyrodzie. Jako gospodarze wielu szczepów bakterii mamy w sobie również bakteriofagi (…). Chcieliśmy wykorzystać wirusa bakteryjnego, uzbroić go w nanoprzeciwciało, które rozpozna wirusa patogennego i po prostu będzie go neutralizowało oraz nie pozwalało wnikać do komórki lub po prostu blokowało jego funkcje - wyjaśnia dr hab. Elżbieta Sarnowska, profesor w Narodowym Instytucie Onkologii i kierownik Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej.
Jak to działa?
Naukowcy chcą, żeby nanoprzeciwciała połączone z bakteriofagiem uderzały w konkretny fragment koronawirusa. - Tym celem jest białko kolca koronawirusa, tzw. białko spike, a dokładnie jego fragment. Chodzi o miejsce, które według naszych przewidywań będzie najmniej podlegało mutacjom. Nasze nanoprzeciwciało ma rozpoznawać ten kluczowy fragment, który jest najważniejszy dla wirusa do wnikania do komórki - twierdzi dr hab. Tomasz Sarnowski.
- Nasz pomysł może stać się bazą do walki z innymi pandemiami. Tak naprawdę nanoprzeciwciała możemy znaleźć przeciwko każdemu białku, które jest na innych wirusach. Jeżeli to się sprawdzi, można tworzyć leki lub ewentualnie neutralizatory przeciwko różnym wirusom. Nie jest to tylko SARS-CoV-2, tylko różne patogeny i bardziej zjadliwe wirusy - uważa dr hab. Elżbieta Sarnowska.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia poturbowała system ochrony zdrowia na całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Piotr Rutkowski (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie), dr hab. Elżbieta Sarnowska (Narodowy Instytut Onkologii, kierownik Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej), dr hab. Tomasz Stanowski (Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN - Pracownia Regulacji Ekspresji Genów)
Data emisji: 3.08.2021
Godzina emisji: 19.30
DS
Polscy naukowcy opracują lek na COVID-19? - Jedynka - polskieradio.pl