- Jest to kwas rybonukleinowy, będący elementem wykorzystywanym przez każdy żywy organizm do produkcji białek. Z racji, że wszyscy jesteśmy zbudowani z białek, to ten kwas jest niezwykle istotny - mówi dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny, były szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członek Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
mRNA jest pewnego rodzaju tłumaczem między DNA a białkiem. - Jeżeli chcę zbudować domek na narzędzia na działce, muszę mieć deski, młotek, gwoździe, piłę itd. mRNA jest jednym z takich narzędzi, które używa nie Borkowski budujący domek na działce, tylko każdy organizm, który chce się powiększyć czy rozmnażać - obrazuje ekspert Jedynki.
Cząsteczka wykorzystywana od 2013
Już w 2013 roku opracowano w oparciu o mRNA szczepionkę na wściekliznę, a dwa lata później wypuszczono szczepionkę przeciw grypie. - W Polsce mamy leki, które są podawanym mRNA i które stosujemy pacjentom w określonych schorzeniach. Może zdarzyć się, że wiele osób, które uważa, że "Ziemia jest płaska i dzięki mRNA stanie się motylem albo czymś innym", to nie wie, że to, co biorą przed wieczorem, to jest właśnie mRNA, tj. lek, który ich leczy - zauważa dr Leszek Borkowski.
A jaką rolę w szczepionce na SARS-CoV-2 ma do odegrania mRNA? - Jest takim listonoszem, który ma bardzo ważny list. Mianowicie informację, jak zrobić troszeczkę białka S koronawirusa, żeby bardzo szybko powstały przeciwciała w organizmie człowieka przeciwko temu złemu białku - słyszymy.
Koronawirus nie zniknie
Zdaniem dr. Leszka Borkowskiego SARS-CoV-2 nie ustąpi z naszego życia. - On się schowa, ale nie ustąpi. Myślę, że po okresie niepokojów zwanych czwartą falą powinno nastąpić systematyczne wycofywanie się wirusa SARS-CoV-2, ale do ciemnego rogu w szafie. On tam będzie siedział i nie zniknie, tylko zostanie na Ziemi - wyjaśnia gość Jedynki.
Czytaj również:
W audycji także:
O pożytkach ze szczepienia i o najnowszych ustaleniach dotyczących reakcji układu immunologicznego na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 opowiada prof. Piotr Trzonkowski, lekarz immunolog, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Gość Jedynki jest laureatem polskiego Nobla z 2017 roku i autorem publikacji "Czy warto się szczepić?".
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: dr Leszek Borkowski (farmakolog kliniczny, były szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członek Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP), prof. Piotr Trzonkowski (lekarz immunolog, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym)
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 19.30
DS
"Cząsteczka, która jest listonoszem". Jak działa mRNA i szczepionka na COVID-19? - Jedynka - polskieradio.pl