Prof. Piotr Trzonkowski, lekarz, wyjaśnia, że zakończyły się badania kliniczne dzieci w wieku 12 i więcej lat. - Wykazały, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, gdyż dzieci odpowiadały i nie było wśród nich niepożądanych reakcji poszczepiennych - mówi. Według jego słów wydaje się więc, że organizm dzieci wytwarza odporność przeciwko wirusowi.
Medyk zauważa, że dzieci często żyją w rodzinach, w których są osoby starsze i gdzie są osoby chore. - Dzieci powinno się szczepić również po to, żeby chronić te osoby - podkreśla. Zauważa, że jeśli dziecko nie jest przewlekle chore, to zazwyczaj przechodzi chorobę wirusową COVID-19 w sposób bezobjawowy, natomiast w sposób bardziej efektywny niż osoby dorosłe jest źródłem przenoszenia wirusa i może osoby starsze zarażać. - Powodując nawet śmiertelne konsekwencje u tych osób - ostrzega.
Prof. Trzonkowski zwraca uwagę, że można wybrać, jaką szczepionką zaszczepić dziecko, bo obok szczepionek mRNA są też szczepionki białkowe, takie same, jakimi szczepi się dzieci już od wieku niemowlęcego. - I tych niepożądanych odczynów poszczepiennych jest bardzo mało - zapewnia. Lekarz zwraca uwagę, że szczepionki są jednym z najbezpieczniejszych leków, a jest to lek, który podaje się raz, dwa razy w życiu. Podkreśla, że w porównaniu do innych leków ilość substancji czynnej jest znikoma, wiec nie ma powodu, aby się szczepionek obawiać, także u dzieci.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Ocieplenie klimatu powoduje, że kleszcze są aktywne niemal cały rok. Atakują nie tylko zwierzęta, ale i ludzi. Najbardziej znaną chorobą spowodowaną przez kleszcze jest borelioza odkryta w latach 80. ubiegłego wieku w USA, a w Polsce rejestrowana od początku XXI stulecia.
Wyniki najnowszych badań prowadzonych przez polskich uczonych (UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy i Instytut Dendrologii PAN) i badaczy amerykańskich z University of Berkeley wykazały, że babeszjoza, choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju babesia, która atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki, jest nie tylko chorobą zwierząt, ale i może wywoływać groźną chorobę u ludzi. Uczeni odkryli, że nosicielem babesi canis mogą być wszystkie stadia rozwojowe kleszcza pospolitego, także jego larwy.
O wynikach badań i praktycznym znaczeniu prac uczonych polskich i amerykańskich opowiada dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - współautorka badań.
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Piotr Trzonkowski (kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym), dr inż. Anna Wierzbicka (Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)
Data emisji: 30.08.2021
Godzina emisji: 19.30
ag
Koronawirus. Dlaczego dzieci powinny zostać zaszczepione? - Jedynka - polskieradio.pl