Coraz młodsze osoby zostają pacjentami onkologicznymi

Data publikacji: 14.09.2021 12:13
Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - shutterstock.com/ABO PHOTOGRAPHY
Zwykło się myśleć, że nowotwory to choroby osób starszych. Tymczasem rokrocznie przybywa młodych ludzi, którzy zmagają się z rakiem. 

POSŁUCHAJ

03:04

Coraz młodsze osoby zostają pacjentami onkologicznymi (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Natalia na czerniaka zachorowała w wieku 20 lat. Jak przyznała, na taką diagnozę nie da się przygotować. Jest ona trudna do przyjęcia dla wszystkich, niezależnie od wieku, ale gdy ma się 20 lat i wrażenie, że całe życie jest przed nami, świat stoi otworem, mamy mnóstwo planów i marzeń, jest to szczególnie druzgocące. Wszystko staje pod znakiem zapytania. - Ja też miałam wiele marzeń. Teraz do nich powoli wracam - dodała.

Nie tylko kwestia genów

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku" w Programie 1

Dr Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie zauważył, że niektóre nowotwory w pewnych grupach wiekowych są coraz częstsze. - Dzieje się tak w dużej mierze ze względu na tryb życia, jaki prowadzimy. Ze względu na to, że coraz więcej czynników zewnętrznych działa na nas w taki sposób, że to ryzyko zachorowania wzrasta - wskazał.

Podkreślił, że nawet ponad 90 proc. nowotworów złośliwych jest powodowanych przez czynniki zewnętrzne. Genetyka to jest 5-10 proc. Czynniki, które zwiększają ryzyko nowotworów to papierosy, wszelkie wyroby tytoniowe i alkohol. Także otyłość. - Mamy w Polsce epidemię nadwagi i otyłości. Bardzo wiele osób, i dorosłych, i dzieci, wykazuje nieprawidłową masę ciała. To jest bardzo silny czynnik kancerogenny - zaznaczył ekspert. 


Czytaj także:


Najlepszy lek na choroby

Jednym ze sposób zmniejszania szansy zachorowania na raka jest regularny wysiłek fizyczny. - Aktywność fizyczna jest lekiem na nowotwory, na choroby cywilizacyjne. Efekt jest bardzo widoczny, ale ważna jest systematyczność. Aktywność fizyczna powinna być na poziomie 60 minut dziennie - aktywność umiarkowana - lub 30 minut - aktywność bardzo intensywna - wyjaśnił dr Koczkodaj.

Ważne są również badania profilaktyczne. - Żeby oszczędzić sobie, ale również i bliskim, zbędnych emocji, trosk, zmartwień wystarczy zrobić badania. One nie bolą, a mogą uratować życie lub dać szansę na drugie - powiedziała Ewelina, która zachorowała na raka jelita grubego w wieku 31 lat.


. 
PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz

Materiał powstał w ramach kampanii Ministerstwa Zdrowia "Wybieram długie życie".

Prowadzi: Roman Czejarek

Autorka: Maja Mazurek

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 11.40

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.