Kto układa plany lekcji?
Za układanie planu lekcji odpowiedzialny jest dyrektor placówki oświatowej, który działa w porozumieniu z radą pedagogiczną, przedstawiając plany na początku roku szkolnego. - W niektórych szkołach plany możemy poznać przed 1 września, ale w większości placówek jest to pierwszy tydzień nauki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Dyrektorzy starają się przygotować plan zajęć w taki sposób, aby zarówno nauczyciele jak i uczniowie mieli zapewnioną komfortową sytuację, m.in. żeby lekcje rozpoczynały się w sensownych godzinach. Ułożenie planu jest ważne pod kątem nauczycieli i ich dostępności, również godzin, które są poświęcone na pracy w innych klasach - dodaje.
Obowiązkiem szkoły jest dostosowanie, w miarę możliwości, planu lekcji do potrzeb uczniów i nauczycieli. - Jeżeli chodzi o zastrzeżenia dotyczące planów, warto najpierw porozmawiać z wychowawcą klasy, a następnie z dyrektorem szkoły, który ma za zadanie wspomagać rodziców w funkcjonowaniu ucznia na linii dom - szkoła - wyjaśnia rzecznik.
Liczba dzieci w klasach
Minimalna i maksymalna liczba uczniów w jednym oddziale generalnie nie jest określona prawnie. W niektórych jednak wypadkach przepisy wykonawcze przewidują wyjątek od tej reguły, m.in. w odniesieniu do oddziałów na poziomie klas I-III szkół podstawowych, nie więcej niż 25 uczniów. - Są sytuacje, że można zwiększyć tę liczbę. Tak się dzieje w przypadku dzieci, które dochodzą do szkół w czasie roku szkolnego. Maksymalnie liczba uczniów w klasie może wynosić 27 - informuje gość audycji.
Szkoła podstawowa oraz szkoła, która prowadzi kształcenie specjalne, mają obowiązek zapewnić zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej. - Szkoła musi zapewnić świetlicę, jest odpowiedni zapis w tej kwestii - mówi Anna Ostrowska. - Zorganizowanie takiego miejsca leży po stronie dyrektora, który doskonale wie, jakie przestrzenie może wykorzystać i jakie ma zaopatrzenie. Dyrektor powinien również wiedzieć, ile osób będzie zainteresowanych, tu istotna jest kwestia zgłaszania takich spraw przez rodziców - dodaje.
Posiłek dla dziecka
- Szkoła nie ma takiego przymusu, żeby wydawać posiłki dla dziecka, natomiast rodzice mają istotny wpływ na to, żeby takie posiłki w szkołach były organizowane. Za kwestie organizacji czy odpłatności za posiłki również odpowiada dyrektor - - tłumaczy rzecznik.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Anna Ostrowska (rzecznik MEiN)
Data emisji: 23.09.2021 r.
Godzina emisji: 9.43
anskk
Jak powinien wyglądać plan lekcji w szkołach? - Jedynka - polskieradio.pl