- Nowoczesne technologie w okulistyce zawsze były i są. Wydłuża nam się życie, a ewolucja narządu wzroku nie postępuje tak szybko. COVID-19 też ma dobre strony, ponieważ przyśpieszył nowe technologie i my wprowadzamy od lat telemedycynę, ale również zabiegi - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki.
Okulary w technice 3D dają lekarzowi możliwość oglądania wnętrza oka. - Możemy mierzyć nie tylko cukier czy biomarkery różnych chorób. Możemy tam mieć cały komputer, nawigację i wiele innych rzeczy, a przede wszystkim możemy badać - tłumaczy gość audycji.
Lasery w zabiegach okulistycznych
Wprowadzenie do diagnostyki i leczenia najszybszych na świecie laserów wymusza na okulistach poszerzenie wiedzy medycznej o fizykę, optykę i informatykę, czyniąc z nich superfachowców XXI w. - Laser jest bardzo szerokim określeniem. Od lat wykorzystujemy je do diagnostyki chorób okulistycznych, w terapii. Teraz wracamy do terapii naturalnym światłem, rozszerzamy spektrum widzenia, wykorzystujemy z nich jak najwięcej - różne częstotliwości światła, kolory w wersji laserowej - wylicza ekspert.
Pacjenci stawiają okulistom coraz większe wymagania: usługa ma być szybka, bezbolesna i skuteczna. Do tego dochodzą oczekiwania, że po operacji nie będzie powikłań, blizn, a pacjent uzyska również efekt odmładzający, co można osiągnąć przez zastosowanie odpowiednich ładunków elektrycznych ze strumieniem elektronów oraz jonów.
- Ze swoją wiedzą, doświadczeniem i praktyką siadamy do miejsca, w którym operujemy. Każdy zabieg, operację, np. chirurgia zaćmy czy korekta wad wzroku, dopasowujemy indywidualnie do pacjenta. Każdy ma swój personalny plan operacyjny - wyjaśnia dr Anna Maria Ambroziak.
Optometria kliniczna
Optometria kliniczna określa praktykę diagnozowania i leczenia zaburzeń oka w celu poprawy widzenia w klinice lub podobnym otoczeniu. Lekarze optometrii używają specjalnych przyrządów do pomiaru wad wzroku i przepisują soczewki kontaktowe lub okulary w celu skorygowania braków. Mogą również wykonywać niewielkie operacje w celu usunięcia ciał obcych z oka i sugerować ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie oczu.
Dr n. med. Anna Maria Ambroziak jest adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i jak przyznaje, przygotowuje przyszłych optometrystów do swojego zawodu. - Od ponad 12 lat uczę na UW. Mamy w Polsce takie nowoczesne kierunki, jak optometria kliniczna i tam uczę przyszłych dyplomowanych optometrystów - dodaje.
Zobacz też:
W audycji również:
- przepis na dłuższe życie.
Wyniki badań naukowych pozwoliły opracować listę zaleceń, która może wydłużyć czas naszego życia. A główni winowajcy tego, że umieramy szybciej, to: siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz używki. Choroby serca i naczyń to jeden z dwóch głównych „zabójców Polaków”. Zdaniem lekarzy, pandemia koronawirusa jeszcze pogorszyła sytuację. Kardiolog, prof. Ewa Straburzyńska-Migaj kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum Serce Pacjenta, stworzyła z zespołem ekspertów przepis na dłuższe życie. Co zawiera ten przepis? Opowiemy w Eurece.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: dr n. med. Anna Maria Ambroziak (specjalista okulistyki, dyrektor ds. naukowych "Świata Oka"), prof. Ewa Straburzyńska-Migaj (Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu)
Data emisji: 14.10.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Technika zmienia współczesną okulistykę - Jedynka - polskieradio.pl