Rozmowy w "Sygnałach dnia" w piątek

Data publikacji: 16.12.2021 15:02
Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 17:03
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej Jedynki, Autor - Piotr Piorun/Polskie Radio
Gośćmi będą: o godz. 7.15 Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości, a o godz. 8.15 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 

Wiceszef komisji zdrowia o weryfikacji zaszczepienia pracowników

Prawo i Sprawiedliwość złożyło we wtorek w Sejmie projekt, który m.in. daje pracodawcom możliwość sprawdzenia czy pracownik lub osoba pozostająca z nim w stosunku cywilnoprawnym została zaszczepiona przeciwko COVID-19 (ewentualnie czy posiada ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 albo czy jest ozdrowieńcem). Projekt przyznaje ponadto pracownikom prawo wykonania bezpłatnie testu na COVID-19.

Poseł PiS Bolesław Piecha pytany był w czwartek w RMF FM, ilu posłów PiS zagłosuje przeciwko projektowi, odparł, że - według niego - ok. 6-10 osób. - Czy to coś zmieni? Nic to nie zmieni, bo ta ustawa ma charakter dotyczący wszystkich obywateli, wszystkich klubów i absolutnie powinna być apolityczna - dodał.

Dopytywany, czy w takim razie PiS prowadzi rozmowy z opozycją dotyczące poparcia tego projektu, potwierdził: "takie rozmowy nieformalne są prowadzone". - Wiemy, że ta ustawa przejdzie - dodał.

Na pytanie, kto - oprócz jego formacji - poprze propozycję, odparł, że "pewnie bardzo duża część posłów Platformy Obywatelskiej chociażby, (...) pewnie posłowie Lewicy, pewnie posłowie PSL również". Według Piechy projekt poprze większość opozycji. - My to wiemy - dodał.

IPN wręczył Krzyże Wolności i Solidarności. Uhonorowano opozycjonistów PRL

W formie podziękowania za walkę o wolności Polski w czasach komunizmu ponad dwudziestu opozycjonistów z okresu PRL z Lubelszczyzny otrzymało Krzyże Wolności i Solidarności.

Wręczając odznaczenia, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki podkreślał "ogromne pragnienie wolności w sercach tych ludzi w czasach, które były krępowaniem wszystkich wolnościowych".

Szef IPN mówił, że odznaczenie jest zarazem podziękowaniem i "z drugiej strony też przywracaniem sprawiedliwości transformacyjnej i wskazywaniem przez Instytut Pamięci Narodowej bohaterów naszej wolności".

Krzyże Wolności i Solidarności wręczono 22 osobom. Dwie z nich odznaczono pośmiertnie. Wyróżnienia zostały wręczone w Muzeum Narodowym na Zamku w Lublinie.

Do słuchania "Sygnałów dnia" w piątek (17.12) w godzinach 6.00 - 9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Katarzyna Gójska. 


Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.