Kolekcja książąt Czartoryskich to m.in. najsłynniejsze dzieła: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. - W sumie tam jest 86 tys. obiektów muzealnych i 250 tys. obiektów bibliotecznych - mówi wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Tomasz Ostrowski.
Kolekcja książąt Czartoryskich - jak to się zaczęło
Dziś kolekcja książąt Czartoryskich ma zapewnioną opiekę i ochronę prawną, a zwiedzający Muzeum Narodowego w Krakowie mogą cieszyć oczy arcydziełami sztuki światowej. A wszystko zaczęło się w roku 1801, kiedy młody książę Adam Czartoryski podróżował po Włoszech. - Znalazł się tam jako dyplomata reprezentujący cara rosyjskiego Aleksandra i udało mu się nabyć "Damę z gronostajem" - mówił w roku 2001 nieżyjący już kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, Janusz Wałek.
Po utracie przez Polskę niepodległości, księżna Izabela Czartoryska założyła pierwsze polskie muzeum. W zamierzeniu miała to być placówka o charakterze patriotycznym i narodowym. - Jej idea wiązała się z moralną koniecznością ochronienia zagrożonych dóbr kultury polskiej - tłumaczył w rozmowie z Jerzym Swalskim Janusz Wałek. Chodziło przede wszystkim o zgromadzenie pamiątek po hetmanach, królach i bohaterach walk narodowowyzwoleńczych.
Kolekcja książąt Czartoryskich - wyjątkowa podróż przez Europę
Muzeum otwarto w Puławach, w świątyni Sybilli. Nad wejściem umieszczono napis "Przeszłość przyszłości". Było to miejsce niezwykłe, miało pełnić funkcję swoistej Arki, do której trafiać będą zagrożone potopem dziejowym dzieła sztuki. - Wszystko było pieczołowicie gromadzone i pokazywane publicznie. W ciągu swojej wieloletniej historii muzeum pełniło istotną rolę w podtrzymywaniu i kształtowaniu świadomości narodowej Polaków - mówił Janusz Wałek. Muzeum księżnej Izabeli istniało aż do wybuchu powstania listopadowego.
W ostatniej chwili udało się ewakuować jego zbiory. Księżna Izabela wywiozła je i częściowo ukryła na południu Polski, później zaś trafiły do Paryża. Kolekcja książąt Czartoryskich w połowie XIX wieku była rozbudowywana przez księcia Władysława. - Włączył do zbiorów sztukę starożytną: grecką, rzymską, egipską - wyliczał gość Jerzego Swalskiego. Pięć lat temu polskiemu rządowi udało się wykupić nie tylko samą kolekcję, ale również budynki ją tworzące. - W kwietniu otworzyliśmy Galerię Sztuki Starożytnej w Arsenale w nowej odsłonie - przypomina Tomasz Ostrowski.
Źródło: YouTube Muzeum Narodowe w Krakowie
Kolekcja książąt Czartoryskich - ciąg dalszy
W lecie zaplanowano otwarcie kolejnej części kompleksu. Kolekcja książąt Czartoryskich trafi do Klasztorku, a zwiedzający będą mogli zobaczyć pamiątki po bohaterach narodowych XIX wieku. We wrześniu natomiast będzie miała miejsce nowa odsłona Galerii "Broń i Barwa". - Zaprezentujemy dalszą część zbiorów broni. Cały kompleks żyje, przekształca się i to, że dwa lata temu zostało otwarte muzeum główne, nie oznacza, że cały proces jest zakończony - podsumowuje wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Fb/Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich
Zobacz także:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Data emisji: 2.01.2022
Godzina emisji: 23.27
mg
Kolekcja książąt Czartoryskich. Perła w koronie MN w Krakowie - Jedynka - polskieradio.pl